Oszczędności w wydatkach na siłę roboczą skłaniają do mechanizacji nawet tak precyzyjnych prac jak cięcie drzew. W niektórych krajach pojawiają się nasadzenia prowadzone w formie ścian owoconośnych. Latem tnie się w ten sposób jabłonie, śliwy odmian deserowych, natomiast zimą orzechy i pozostałe śliwy. Urządzenia są polecane także w przypadku niektórych odmian czereśni oraz brzoskwiń. Już kilku producentów proponuje urządzenia tego typu. Maszyny mechaniczne, hydrauliczne i elektrohydrauliczne wykonują cięcie w poziomie lub/i pionie. Są zaczepiane, montowane z przodu ciągnika lub samojezdne. Mają ruchome ramiona zaopatrzone w 2-6 obrotowych tarcz tnących.

 Mechaniczne cięcie letnie wykonuje się, gdy na pędach jest około 12 liści, czyli 6–8 tygodni po kwitnieniu. Prowadzone są też próby cięcia przed zbiorem, aby odsłonić owoce. Cięcie zimowe zmniejsza gabaryty drzew, w niektórych przypadkach nawet o 30–50%. Sad po takim zabiegu wymaga uzupełnień ręcznych. Cięcie mechaniczne wykonywane bywa też pod siatkami przeciwgradowymi w najwyższych częściach drzewa.

Czy zamiast mozolnego wycinania wilków, które obficie pojawiają się w wierzchołkowej części korony, nie byłoby dobrym rozwiązaniem „koszenie” ich maszynowo na pożądanej wysokości? [BPS]

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia