Bardzo niepokojące wieści o rynku wiśni docierają do nas z Serbii.  W ciągu kilku dni cena wiśni na mrożenie spadła z 50 na 30 dinarów za kilogram (ze 1,80 zł/kg na 1,10 zł/kg).

– Producenci wiśni w gminie Merošina mają dylemat czy kontynuować zbiory, które rozpoczęły się w tym tygodniu, ponieważ nabywcy obniżyli cenę zakupu w ciągu zaledwie kilku dni z 50 dinarów za kilogram do 30 dinarów – podaje niskevesti.rs.

Ekspert ds. Rolnictwa w gminie Merošina, Hranislav Stojanovic, powiedział, że przy cenie 30 dinarów producenci mają czystą stratę, ponieważ samemu rwaczowi muszą zapłacić dziś od 20 do 25 dinarów za kilogram (ponad 70 groszy).

– Minimalna cena, która pozwoliłaby pokryć koszty produkcji i uzyskać pewien dochód, wynosi 50 dinarów na kilogram. Za cenę 60 dinarów producenci byliby zadowoleni i mogli pozwolić sobie na niezbędne inwestycje – powiedział Stojanovic.

W poprzednich latach niskie ceny tłumaczone były dużą ilością towaru w Polsce i Stanach Zjednoczonych, ale w tym roku „ to nie może być argument”. Plony zmniejszyły się o połowę przez przymrozki. W Serbii tylko na południu plony będą dobre.

Jak powód niskich cen ekspert podaje monopol przetwórców.

 

Źródło: niskevesti.rs

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia