Na Broniszach rusza handel polskimi wiśniami deserowymi. Dziś kilogram wiśni bez ogonka kosztuje od około 5,00 – 6,00 zł/kg, do 8,00 zł/kg w przypadku słodkich odmian o wyjątkowo dobrej jakości. Z dnia na dzień zarówno podaż jak i popyt są większe. Nie milkną dyskusje jak będą kształtowały się ceny w trakcie zbiorów, głównie z powodu zmniejszenia produkcji przez przymrozki. Jak sytuacja wygląda w krajach, gdzie wcześniej rozpoczęto zbiory?

Węgrzy są zadowoleni z cen i popytu na wiśnie. W ubiegłym roku stawki były niskie z powodu dużej produkcji – wówczas padł rekord zbiorów wynoszący 90-100 tys. ton. Przed rozpoczęciem tegorocznych zbiorów ogłoszono, że wiśni będzie mniej o 30-40 procent, a w pewnych regionach nawet 50 proc. W tym momencie cena wiśni z ogonkiem wynosi około 400 forintów za kilogram, czyli około 5,30 zł/kg. Cena utrzymywała się na wysokim poziomie przez cały sezon.  ciągu tygodnia zbiór zostanie zakończony.

Tymczasem serbscy producenci wiśni rezygnują ze zbioru z powodu zbyt niskich cen. Ekspert ds. rolnictwa w gminie Merošina, Hranislav Stojanović, wyjaśnia, że do zbioru podchodzą tylko producenci posiadający maszyny do zbioru, a także ci w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, obarczeni kredytami. – Proponowana przez zakłady cena 30 dinarów (1,10 zł/kg), nie przynosi żadnych dochodów,  bo koszt zbioru wynosi 20 dinarów za kilogram (0,72 zł/kg) nie doliczając wyżywienia i zakwaterowania dla rwaczy – mówi.

Dodaje, że punkty skupowe porozumiały się i oferują taką samą cenę. Z tego względu będą mieli znakomite zarobki, podobnie jak przetwórcy. – Według naszych szacunków przetwórcy będą mieli 40 dinarów zysku netto na kilogramie wiśni – dodaje. Minimalna cena, która pokryłaby koszty produkcji wynosi 50 dinarów. Za 60 dinarów producenci mogliby zainwestować w ochroną w przyszłym sezonie.

W gminie Merošina nasadzenia wiśni wynoszą koło 2000 hektarów, a około 90% gospodarstw posiada sad wiśniowy. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywała, z pewnością powierzchnia nasadzeń zmniejszy się, bo młodzi ludzie już teraz opuszczają okolicę, nie widząc perspektyw na przyszłość.

 

 

Najnowsze komentarze