Mimo niejednokrotnych zapewnień płynących z różnych źródeł o zapasach w przetwórniach i mroźniach, ceny owoców jak na razie zdają się świadczyć o odmiennym stanie rzeczy. Chociaż wspominano również o ewentualnym imporcie tańszych towarów z Ukrainy, może okazać się to mało lukratywnym interesem. Bo ukraińskie plantacje także ucierpiały z powodu niekorzystnej pogody, a deficyty skutkują wysokimi cenami.

Jeśli chodzi o wiśnie, na Ukrainie właśnie rozpoczyna się zbiór – jest opóźniony o około 10 dni w stosunku do średniej wieloletniej. Zdaniem ukraińskich producentów, tegoroczny plon będzie nawet mniejszy niż w 2017, kiedy to z powodu przymrozków zbiory były rekordowo niskie.

Na lwowskim rynku hurtowym wiśnie sprzedawane są obecnie w cenie 40 – 50 UAH za kilogram (5,90 – 7,30 zł/kg), podczas gdy rok temu stawki osiągały średnio jedynie 10 – 20 UAH/kg (1,40 – 2,90 zł/kg). Warto dodać, że w 2017 roku cena była znacznie niższa niż teraz  25 – 27 UAH/kg (3,70 – 4,00 zł/kg). Ukraińscy przetwórcy już zapowiadają, że niedobór spowoduje wzmożony import z Polski, gdzie owoce w tym roku też są znacznie droższe.

Nie inaczej jest w przypadku malin. Na początku lipca na rynku hurtowym maliny kosztowały od 30 do 33 UAH/kg, czyli 4,42 – 4,90 zł/kg. Dla porównania, w roku największych strat (2017) ceny były niższe. Malina kosztowała wtedy od 28 do 30 UAH/kg, czyli 4,12 – 4,42 zł/kg. Wysokie ceny spowodowane są spadkiem plonu. W szczególności na zachodzie i południu Ukrainy warunki pogodowe nie były najlepsze. 

Warto przypomnieć, że według Ukraińskiego stowarzyszenia zajmującego się eksportem płodów rolnych, całkowite zbiory owoców przemysłowych na Ukrainie mogą być w tym roku mniejsze o jedną czwartą.

Jeśli chodzi o produkcję jabłek, szacuje się spadek o jedną trzecią. W ubiegłym roku ukraińscy sadownicy zebrali 675 tys. ton jabłek, a w tym sezonie spodziewają się całkowitego zbioru na poziomie 460 tys. ton. Co spowodowane jest niekorzystnymi warunkami pogodowymi – wiosna była deszczowa, a czerwiec wyjątkowo suchy.  W przypadku owoców  pestkowych plony będą mniejsze o 15% i wyniosą 38 tys. ton, w porównaniu do 45 tys. ton rok wcześniej.

Całość do przeczytania: Owoców przemysłowych na Ukrainie będzie mniej o 1/4

 

Najnowsze komentarze