Owoców przemysłowych na Ukrainie będzie mniej o 1/4

Według Ukraińskiego stowarzyszenia zajmującego się eksportem płodów rolnych, całkowite zbiory owoców przemysłowych na Ukrainie mogą być w tym roku mniejsze o jedną czwartą.

Jeśli chodzi o produkcję jabłek, szacuje się spadek o jedną trzecią. W ubiegłym roku ukraińscy sadownicy zebrali 675 tys. ton jabłek, a w tym sezonie spodziewają się całkowitego zbioru na poziomie 460 tys. ton. Co spowodowane jest niekorzystnymi warunkami pogodowymi – wiosna była deszczowa, a czerwiec wyjątkowo suchy. 

W przypadku owoców pestkowych plony będą mniejsze o 15% i wyniosą 38 tys. t, w porównaniu do 45 tys. ton rok wcześniej.

Tymczasem inne ukraińskie stowarzyszenie – Ukradprom, w oficjalnym komunikacie zwraca się do przetwórców o uczciwe ceny skupu jabłek przemysłowych.  

Przypomna, że w ubiegłym roku producenci koncentratu jabłkowego, wykorzystując wyższą produkcję, kupili jabłka po cenach znacznie niższych niż ich koszt  produkcji. . Cena zakupu jabłka  przemysłowego wynosiła 1 UAH za kilogram (około 0,15 zł/kg), a podczas gdy średni koszt produkcji kilograma wynosił co najmniej UAH  4 (0,60 zł/kg). Taki obrót sprawy przywodzi na myśli podejrzenie zmowy cenowej.

Stowarzyszanie zapowiada, że będzie uważnie monitorowało rozwój sytuacji, aby zapobiec niekorzystnym działaniom na rynku owoców przemysłowych.

 

Jak widać,  dobrze znany argument przetwórców o konurencyjnym, tanim towarze z Ukrainy może być w tym sezonie nieużyteczny. W komentarzu warto jednak nadmienić, że nie pojawia się odniesienie do produkcji jabłek deserowych i ewentualnych spadków. 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

-1 #1 Guest 2019-07-12 12:51
U nas lubelskie przemysłu 20% ale tylko dlatego że po gradzie reszta do chłodni...
Cytować

Powiązane artykuły

Za dużo sadowników

Mniej produkuj, więcej handluj

Weź dotację i odejdź z sadownictwa

X