Kazachstan – rajski Eden

Przy granicy Kazachstanu, w samym sercu gór Tien-Szan, w rejonie, który jest kolebką jabłoni, rosną one od 165 mln lat. W jabłoniowych lasach drzewa tego gatunku przybierają ekstrawaganckie formy i dożywają sędziwego wieku. Ich wysokość przekracza 30 metrów. Niekiedy rosną i owocują na wysokości ponad 2000 m.n.p.m.. Można tam znaleźć tysiące różnych odmian jabłoni, a niektóre z nich są odporne na parcha.

Naturalna selekcja umożliwiła przetrwanie tylko takich lasów jabłoniowych, które są odporne na mróz, śniegi o różnych porach roku, upały, choroby i szkodniki.

Dopiero w 1989 roku po transformacjach społeczno-politycznych, ten zagubiony na skraju Azji Środkowej, w poblizu granicy z Chinami i Uzbekistanem, raj stał się bardziej dostępny.

Naukowiec z Kazachstanu, Aymak Djangaliev, walczył, aby zachować tę różnorodność w niezmienionej formie i wykorzystać dla współczesnych prac hodowlanych. Prace naukowe nad odpornością szkodników jabłoni rozpoczęto już w Stanach Zjednoczonych (Cornell University), Oxfordzie w Wielkiej Brytanii i we Francji w INRA w Angers. Będą one nawiązywać do dziedzictwa naukowego kazachskiego badacza.

Źródło: tekst i zdjęcie reussirfl.com
 

Powiązane artykuły

X