Według szacunków produkcja jabłek w dolinie Rio Negro i Neuquen w Argentynie spadnie o około 25% w porównaniu do zbiorów w sezonie 2018/2019. Spadek ten jest spowodowany między innymi przymrozkami wiosną, ale także przesileniem drzew. Prognozy mówią, że oba regiony wyprodukują w tym sezonie nieco ponad 510 000 ton jabłek.

Największy spadek plonowania dotyczy odmian o czerwonej barwie skórki.  Przewiduje się, że w tym przypadku spadki dojdą do 30%. Zmniejszenia produkcji nie dotyczy jednak Granny Smith – tutaj przewidywany jest nawet wzrost względem ubiegłego roku.

Mniejszy zbiór czerwonych jabłek, które stanowią 75% wszystkich jabłek sprzedawanych w dolinie, będzie miał niezaprzeczalny wpływ na rynek. Według prognoz, ze względu na spadek podaży, firmy będą musiały kupować jabłka z zewnątrz, aby utrzymać swoje zobowiązania i programy sprzedaży. Zasadniczo powinno to zwiększyć ceny dla producentów.

Przy niskiej podaży czerwonych jabłek producenci mogą nieco obniżyć jakość oferowanych produktów. – Jednak tego rodzaju polityka biznesowa nigdy nie przyniosła dobrych rezultatów. Rynki ukarały to zachowanie poprzez delikatne obniżki cen – zauważa tamtejsi przedstawiciele branży. Źródło: rionegro

 

W obecnym sezonie argentyńczycy mogą liczyć na zadowalające ceny, ze względu na mniejsze zbiory. Warto przypomnieć jednak, co działo się wiosną tego roku. 

23 kwietnia argentyńscy producenci owoców wyszli na ulicę Buenos Aires, aby rozdać 20 000 kilogramów cytrusów, jabłek i gruszek. Celem miało być pokazanie zwykłym konsumentom, że sektor owocowy jest w bardzo trudnej sytuacji. Producenci różnych gatunków mają te same problemy – największym z nich jest rozbieżność między stawkami, jakie za swoje produkty otrzymuje rolnik, a tymi na półkach sklepowych. Ceny owoców są niższe niż koszty produkcji, dlatego nie opłaca się podejmować zbiorów.

Pod naporem protestów argentyński rząd ogłosił sytuację nadzwyczajną dla jabłek i gruszek do maja 2020 roku, a rozwiązaniem problemów tamtejszych producentów mają być specjalne systemy przedłużania terminów spłat zobowiązań podatkowych na bardzo preferencyjnych warunkach (zmniejszonych do 1%). Zawieszone będą również sądowe wyroki egzekucyjne, a te, które są obecnie w toku, będą anulowane.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin