Hiszpania: Protesty producentów owoców w całym kraju

 

Tysiące hiszpańskich rolników wyszło w piątek na drogi w różnych prowincjach Hiszpanii, aby pokazać swoje niezadowolenie z sytuacji sektora rolnego. Chodzi przede wszystkim o niskie ceny owoców. Rolnicy sprzeciwiają się polityce handlowej dużych sieci i chcą wprowadzenia cen minimalnych. Zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne.

Piątkowy strajk to element szeroko zakrojonej akcji protestacyjnej, którą zwołały w porozumieniu trzy hiszpańskie organizacje rolnicze: ASAJA, COAG i UPA. Hasło przewodnie strajku to  „W obronie swojej przyszłości”. W piątek równolegle strajkowali rolnicy w różnych prowincjach. Według hiszpańskich mediów, największą reprezentacje stanowili rolnicy z prowincji Kordoba – tam na ulice wyjechało 5 tysięcy ciągników. Ciągniki zablokowały również kilometry dróg w między innymi w Maladze i Walencji.

W prowincji Lleida rolnicy domagając się uczciwych cen owoców odczytali postulaty protestu. Jak zauważyli, kryzys sektora owocowego trwa od 5 lat, czyli od momentu wprowadzenia zakazu handlu z Rosją.

„Niepokoi nas utrzymująca się nierównowaga między różnymi ogniwami łańcucha żywnościowego w kształtowaniu cen i brak rentowności gospodarstw” – twierdzą organizacje reprezentujące rolników. Cena produktów jest na tym samym poziomie, co 20 lub 30 lat temu podczas gdy koszty produkcji gwałtownie wzrosły. Ze względu na brak opłacalności produkcji rolnej, wsie wyludniają się i nie ma chętnych na przejmowanie gospodarstw.

Potwierdzono, że w zbliżających się dniach zorganizowanych zostanie kolejnych trzydzieści protestów w różnych miejscach kraju.

 

Źródło: @AsajaNacional

 

 

 

Komentarze  

-1 #3 Bolesław 2020-02-19 11:42
Ale po co protestować???

Wystarczy dostosować produkcję do potrzeb rynku...odpowiednią ilość i jakość zapewni byt...
Cytować
+1 #2 Ignac 2020-02-18 22:20
Patrz Polaku i ucz się, jak się protestuje...
Cytować
+4 #1 Guest 2020-02-18 18:46
I co tu powiedzieć? A no panoćku dziwne Ci to, że na świecie calutkim, to samo się wyprawia. Biednie, biedniutko po prostu demokratycznie wszyscy rolnicy mają prawo do biedy?
Cytować

Powiązane artykuły

X