Największa katastrofa rolnicza stulecia

Od ponad tygodnia francuscy rolnicy zmagają się z falą mrozów, która według Juliena Denormandy, francuskiego ministra rolnictwa jest "prawdopodobnie największą katastrofą rolniczą stulecia” i będzie mieć konsekwencje zarówno dla producentów jak i konsumentów.

Zdaniem J. Denormandy, mimo że jest za wcześnie na oszacowanie dokładnych szkód, jednak to uderzenie fali mrozu w setki tysięcy hektarów gruntów rolnych z pewnością doprowadzi do niedoboru lokalnych owoców i wzrostu importu. 

Ten epizod mrozu będzie odczuwany przez konsumentów, którzy w tym roku będą mieli znacznie mniejszy dostęp do niektórych owoców, w tym moreli i wiśni. Dlatego wzrośnie import zagranicznych owoców i warzyw, jest bardzo prawdopodobne, że będzie to miało wpływ na rynek, a w szczególności na ceny produktów francuskich na półkach tego lata. - zaznaczył minister.

Francuski rząd pracuje już nad zakrojonym na szeroką skalę programem wsparcia sektora przed szkodami spowodowanymi przez tegoroczne przymrozki.

Według Josseline Saint-Reymond, dyrektora Krajowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek, fala mrozów dotknęła prawie wszystkie obszary produkcyjne kraju. „W przypadku sadów z zainstalowanymi systemami ochrony przed mrozem szkody nie będą tak poważne, ale niedoświadczeni sadownicy w tym sezonie mogą prawie całkowicie stracić zbiory” - powiedział Saint-Reymond.

Zdaniem Bruno Darno, prezesa Francuskiego Stowarzyszenia Producentów Brzoskwiń i Moreli, „na niektórych obszarach produkcyjnych straty wynoszą 100%, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się znacznego wzrostu cen owoców”.

Didier Costij, producent owoców z departamentu Haute Saone (północno-wschodnia Francja), nie spieszy się z dokładnym oszacowaniem szkód, ponieważ oprócz wystąpienia ujemnej temperatury w regionie spadło ok. 8-10 cm śniegu. 

„Straty w sadach wiśniowych wynoszą około 90%, śliwki uległy całkowitemu zniszczeniu. Nasze główne obszary zajmują jabłonie i grusze, w tym przypadku straty sięgają około 90% upraw”- powiedział dziennikarzom portalu freshplaza.com D. Kostiy.

Niestety gehenna francuskich rolników trwa, w tym tygodniu spodziewana jest druga fala mrozu.

Źródło: lefigaro.fr; freshplaza.com; fot. Miha Nesko

Powiązane artykuły