Szczególnie podatne na ordzawienia jabłek są odmiany, które nie woskują się, np. Golden Delicious, Boskoop, Gala, Elstar, Elise, Rubin czy Szampion. Wśród mało podatnych są odmiany woskujące się – np. Jonagold, Jester i Alwa. 

Co sprzyja ordzawieniu?
1.    Zbyt zimna woda wykorzystana do oprysku (np. ze studni) na rozgrzany owoc.
2.    Zbyt silny strumień wody
3.    Wykonywanie zabiegów za dużą ilością cieczy (zbyt duże krople cieczy, które z jednej strony działają jak soczewki, z drugiej – powstaje w nich zbyt duże stężenie nawozu bądź cieczy, powodujące poparzenia)
4.    Zbyt wcześnie wykonany zabieg (silna operacja słoneczna na niewyschnięty roztwór nawozu lub cieczy – mieszanki fungicydów i insektycydów)
5.    Zbyt silne stężenie nawozów – przekraczające 1%
6.    Za wcześnie „nałożony nawóz na nawóz” – nie uwzględnienie czasokresu pobierania poszczególnych pierwiastków (ich przyswajania) i okresów niskiej względnej wilgotności powietrza
7.    Wykonanie zabiegu preparatem fosforoorganicznym po fungicydzie dodynowym lub IBE po kwaśnym węglanie potasu
8.    Wykonanie zabiegu w warunkach niezgodnych z instrukcją (etykietą)
9.    Zbyt krótkie okresy pomiędzy poszczególnymi zabiegami
10.    Stosowanie preparatów o działaniu fitotoksycznym dla chlorofilu w niewłaściwych dla nich fazach fenologicznych lub warunkach atmosferycznych
11.    Sporządzanie niesprawdzonych mieszanek preparatów bądź preparatów z nawozami
12.    Niedobory boru, a częściej oprysk borem przy słabej operacji słonecznej
13.    Żerowanie szkodników ssących
14.    Porażenie mączniakiem
15.    Warunki atmosferyczne (mróz)
16.    Cięcie korzeni
17.    Zbyt mała ilość nasion w owocu, niedostateczne zapłodnienie

Jabłka są bardziej narażone na samoczynne ordzawienia w okresie pierwszych 40 dni po kwitnieniu, ponieważ w tym okresie najszybciej przyrastają na grubość. Dochodzi do pękania kutikuli, a odsłonięta warstwa skórki wytwarza komórki korka. Do takiej sytuacji zwykle dochodzi kiedy po okresie umiarkowanej pogody (18-20 stopni C) następnego dnia jest 28-30 stopni C.

Program ochrony Golden Delicious przed ordzawieniem
Od momentu gdy opadnie 80% płatków kwiatowych do końca kwitnienia, opryskać drzewa GA4+7 w dawce 500 ml/ha. W 10 dni później powtórzyć zabieg i ponownie po 10 dniach. Należy pamiętać o stosowaniu giberelin we właściwych warunkach, gdy temperatura rano wynosi co najmniej 14 stopni C, dla lepszej absorpcji dodać do wody 2 kg/1000 fosforanu amonu, zabieg wykonać do południa.

Wskazówki przekazał Adam Fura w trakcie spotkania z sadownikami w Lipiu 27 czerwca 2014 r.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia