Przerzedzanie etefonem także po kwitnieniu

Regulatory wzrostu używane w sadownictwie pozytywnie wpływają na prowadzenie drzew.

W 2009 roku zarejestrowano we Francji preparat PRM 12® RP zawierający 120 g/l etefonu, a zatem mniej niż polski Ethrel 480 SL (480 g/l etefonu).

Przed kwitnieniem

Produkt ten według francuskich zaleceń może być tam używany dwukrotnie - przed kwitnieniem, a od lipca 2009 roku również po nim.
Przed kwitnieniem polecany jest dla:
•    odmian przemiennie owocujących w roku spodziewanego urodzaju, aby zwiększyć wielkość owoców;
•    odmian obficie owocujących;
•    odmian drobnoowocowych;
•    w sadach będących w równowadze wzrost/owocowanie.
Stosowanie etefonu przed kwitnieniem powinno być uzupełnione po kwitnieniu. Jego działanie jest delikatne i wiele czynników sprawia, że efekt może być niezadowalający. Skuteczność zależy między innymi od fenologii - momentu naniesienia preparatu (począwszy od pełni kwitnienia traci skuteczność). Najlepiej zastosować, gdy pierwsze kwiaty są otwarte. Dawka wynosi 120-360 g/ha substancji czynnej.
Odmiany charakteryzują się różną wrażliwością na etefon. Skuteczność zabiegu zależy też od ilości cieczy roboczej (dawka na hektar w 1000 l). Inne ważne czynniki to temperatura - najlepsza około 20°C.

Po kwitnieniu

W tej chwili w Polsce Centralnej już trochę późno na stosowanie etefonu zgodnie z zaleceniami, gdyż niektóre odmiany znajdują się w pełni kwitnienia. We Francji można go zastosować w nowatorski sposób także po kwitnieniu jabłoni.
Preparat PRM12® RP nanoszony po kwitnieniu jest polecany jako uzupełnienie. Doskonale wpisuje się w kalendarz stosowania i umożliwia przerzedzanie fragmentaryczne, np. wierzchołków drzew. Podzielenie dawki na dwie części daje interesujący efekt. Doświadczenia prowadzono na odmianie ‘Ariane’, stosując po połowie dawki w 26. i 32. dniu po kwitnieniu. Takie zabiegi powinny w pierwszym rzędzie uregulować owocowanie w obecnym roku, eliminując przerzedzanie ręczne, a w następnym roku spowodować regulację kwitnienia.
Najogólniej efekt stosowanie substancji przerzedzających tłumaczy się utratą pewnej liczby zawiązków, zmniejszeniem konkurencji o składniki pokarmowe i zwiększeniem wielkości owoców. Prace badawcze nie do końca potwierdzają to w przypadku PRN12® RP przy stosowaniu po kwitnieniu. Tuż po zastosowaniu tego preparatu, owoce bardzo szybko zwiększają swoje rozmiary, ale efekt ten jest mniej lub bardziej trwały. Większe skutki widoczne są w następnym roku, gdy preparat poprawia kwitnienie. Ten efekt jest najbardziej widoczny i nie zależy od skuteczności przerzedzania w poprzednim roku.

Czynniki różnicujące

Skuteczność zabiegu w przypadku PRM12® RP zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest odmiana i jej wrażliwość na przerzedzanie. Występują też różnice we podatności na stosowanie przed kwitnieniem i po nim w obrębie tej samej odmiany. ‘Fuji’ wydaje się mało wrażliwa na stosowanie po kwitnieniu, ale bardzo czuła przed nim. U odmiany ‘Elstar’ jest odwrotnie: przed kwitnieniem jest ona dość odporna, natomiast po kwitnieniu reaguje mocno.
Najlepszą skuteczność preparat wykazuje w 30 dni po kwitnieniu, gdy zawiązek ma około 16 mm średnicy i gdy jest na starszej gałęzi (to zależy od odmiany). Zwiększenie dawki powoduje zwiększenie skuteczności. Zależnie od warunków klimatycznych może się ona wahać od 180 do 360 g/ha substancji aktywnej. W przeciwieństwie do aplikacji przed kwitnieniem, wzrost temperatury zwiększa efekt w przypadku stosowania po kwitnieniu. Po przekroczeniu 20°C skuteczność wzrasta. [BPS]
Źródło: Reussirfl 2010

Powiązane artykuły

X