Nadmiar wody szkodzi

Przez dziesiątki lat sadownicy narzekali na suszę, tej jesieni również, ale od dwóch sezonów pojawił się problem nadmiaru i zalegania wody, który przyczynił się do likwidacji wielu hektarów nasadzeń i plantacji położonych w zagłębieniach terenu i w pobliżu wzbierających zbiorników wodnych.  Problem ten ujawnia się, gdy woda nie przesiąka w głąb profilu glebowego, wypełniając kapilary. Korzeniom potrzebna jest nie tylko ona, ale także powietrze w odpowiedniej proporcji. Częste przejazdy w międzyrzędziach powodują zbicie gleby, a czasami występuje także oglejenie. Większy wpływ na pogorszenie plonowania przypisywane jest temu zjawisku w warzywnictwie i rolnictwie (podeszwa płużna), ale w sadownictwie także dostrzega się ten problem. Z tego też powodu producenci owoców coraz częściej na ciężkich i wilgotnych glebach wykonują głęboszowanie.

Kiedy i na jakiej głębokości je wykonać?
Wyczerpujące informacje na ten ważny temat można znaleźć w artykule „Wpływ głęboszowania i nawożenia na wzrost jabłoni i grusz posadzonych po zlikwidowanym sadzie jabłoniowym” Piotra Sienkiewicza.

Streszczenie:
Autor określił wpływ różnych poziomów głęboszowania wykonanego po usunięciu starych drzew jabłoniowych (bez rekultywacji terenu) oraz nawożenia azotowego na wzrost drzew jabłoni i gruszy posadzonych po zlikwidowanym 28-letnim sadzie jabłoniowym. Porównywano reakcję obu gatunków drzew owocowych na replantację. Na podstawie 4-letnich badań stwierdzono, że grusze reagowały bardziej korzystnie niż jabłonie, zarówno na replantację po sadzie jabłoniowym, jak i na stosowane zabiegi doświadczalne, tj. głęboszowanie i nawożenie azotowe. Przy zmianie gatunku (grusze po jabłoniach) i w warunkach środowiskowych, w jakich prowadzono doświadczenie, ograniczenie się do głęboszowania zamiast rekultywacji całego terenu okazało się wystarczające dla zapewnienia odpowiedniego wzrostu drzew gruszy.

Całość: http://www.ipan.lublin.pl/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_142_2006_4_8_949.pdf

Problematyka ta poruszona jest także w doniesieniu brytyjskich naukowców na temat systemu napowietrzania w uprawie truskawek:
http://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/innowacje/1218-powietrze-wazne-dla-korzeni

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X