Sekatory – ostre cięcie!

Zbiory już dawno zakończone, nowy rok się zaczął, pora więc pomyśleć o pracach, jakie należy wykonać w pierwszej kolejności.

Po pierwsze „remanent”
Przed zabraniem się do cięcia zimowego, dobrze wcześniej zrobić przegląd narzędzi. W profesjonalnych sekatorach możliwa jest wymiana zużytej części, Warto o tym pomyśleć w wolnej chwili, dzięki czemu użytkowanie sprzętu będzie dłuższe, a jakość cięcia bardziej precyzyjna.

Po drugie czystość!
Niezmiernie ważne jest utrzymywanie naszych narzędzi w czystości. Dbałość o higienę pracy zapobiega rozprzestrzenianiu się organizmów chorobotwórczych – bakterii, wirusów i grzybów. Trzeba zwrócić uwagę na częstą dezynfekcję ostrza (mogą to być zwykłe środki dezynfekujące).

Dobierz i kup
Dzisiejszy rynek oferuje dużą ilość różnych rodzajów narzędzi – piłek i sekatorów. Oferta jest zróżnicowana cenowo i jakościowo, dlatego też powinniśmy dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego narzędzia.
Dobre sekatory cechuje dostępność części zamiennych. Profesjonalny sekator może i kosztuje więcej, ale będziemy mogli używać go przez kilka lat, co w rezultacie i tak się opłaci. Niestety, w przypadku sekatorów, niska cena jest często wskaźnikiem słabszej jakości. Jeżeli myślimy o narzędziu jako o partnerze na długie lata, to lepiej wydać raz więcej pieniędzy –potraktować to jako inwestycję, niż dać się narzędziom „jednorazowym” (ich zdolność do pracy często kończy się po jednym sezonie użytkowania).
Wybierając sekator dobrze jest zwrócić uwagę na jego parametry techniczne – wagę i wymiary. Zbyt duży i ciężki sekator może okazać się dla niektórych osób wykonujących cięcie mniej efektywny, a praca trudniejsza i bardziej męcząca.
Do tej pory najpopularniejsze były sekatory nożycowe, jednak wraz z postępem techniki, od niedawna bardziej popularne stały się sekatory kowadełkowe, sprawiające, że nasza praca jest precyzyjniejsza i łatwiejsza, a w dodatku lżejsza. Rany, jakie powstają po cięciu tego sekatora, są precyzyjne, gładkie, a co za tym idzie – szybciej się goją. Dodatkową zaletą sekatorów kowadełkowych jest ich tańsze utrzymanie niż sekatorów nożycowych - wymianie podlega tylko kowadełko, które jest o wiele tańsze od ostrza czy całego przeciwostrza w sekatorze nożycowym.
Kupując profesjonalny sekator nie należy się spieszyć, lepiej dobrze przemyśleć decyzję, bo w końcu nie będzie to mały wydatek.

Chrońmy ostrza
Jeśli chcemy, by ostrza długo nam służyły i nie uszkadzały w niekontrolowany sposób gałęzi, powinniśmy często przecierać bawełnianą szmatką ze środkiem konserwującym. Najskuteczniej ochrona działa wtedy, gdy wykonujemy przecieranie tuż po każdym zabiegu cięcia.

Ergonomia cięcia
Dawniej nie przywiązywano wagi do wygody i wydajności pracy, ale nowoczesny sadownik chce zminimalizować wysiłek fizyczny i zaoszczędzić czas. Niektórzy sięgają po sekatory elektryczne, zwłaszcza ci, którzy sami wykonują cięcie, ale to rozwiązanie wymaga większych nakładów finansowych, więc upowszechniać się będzie wolniej. We Włoszech natomiast poza tego typu narzędziami do cięcia, popularne są sekatory kowadełkowe, głównie dwuręczne.
Kupując sekator, warto zwrócić uwagę na stosunek wielkości do ciężaru, mocowanie rączek (śruby lub lżejsze sprasowanie), wyważenie, jakość stopów metali, z jakich wykonano przeciwostrze i rączki. System kowadełkowy ze specjalnymi przekładniami sprawia, że cięcie może być nawet o 30% lżejsze niż w przypadku tradycyjnych sekatorów.

Magdalena Wszołek, bps
Źródło: www.doradztwosadownicze.pl, www.ogrody.super-design.pl, ”Ergonomia cięcia”, Biuletyn ZZO Warka 2/2011
 

Powiązane artykuły

X