Cięcie mechaniczne sadów, cz. I

Początkowo cięcie mechaniczne wykonywano wyłącznie zimą, co nie było korzystne dla owocowania drzew. W latach 90. opracowano system na tyle, że można go było ponownie wdrażać do sadownictwa. Cięcie mechaniczne daje w efekcie tzw. ścianę owoców, wysmukły szpaler o wysokości do 3,5 m, o miąższości korony do 80 cm na dole i 60 cm na górze. Cięcie tylko w nielicznych określonych wypadkach wykonywane może być zimą, co jest dużą zmianą względem tego co robiono w latach 80. W roku 1995 zaczęto ponownie propagować cięcie mechaniczne we Francji.

W wiosną 2010 roku w Holandii przekonwertowano 10-15-letnie sady dotychczas cięte normalnym systemem, aby sprawdzić jak będzie zdawać egzamin cięcie mechaniczne w tym kraju. W Belgii zaczęto wdrażanie już wcześniej. Uzyskano obiecujące wyniki na odmianie ‘Jonagold’ – obfity plon, dobre wybarwienie owoców, mniej pracy, ale na odmianach drobnoowocowych efekt nie był tak dobry. Przyczyną było między innymi to, że nie wykonano poprawek ręcznych po cięciu mechanicznym.

Ostatniej wiosny (2011 r.) w rejonie Petera van Arkela w Holandii było ogromne zainteresowanie tym sposobem prowadzenia drzew owocowych. Doradca planował w pierwszej kolejności wdrażać cięcie mechaniczne na odmianach wielkoowocowych, takich jak np. ‘Jonagold’, a dopiero później na innych, ale sytuacja wymknęła się spod kontroli w wyniku wielkiego entuzjazmu sadowników.  W 2011 roku około 250 ha zostało przekonwertowanych, to jest 20% sadów w tym regionie.

Maszyny do cięcia można podzielić na listwowe i tarczowe, przy czym do rekonstrukcji starych sadów nie nadają się maszyny pierwszego typu, a wyłącznie tarczowe. Listwowe maszyny mogą być polecane tylko w do młodych nasadzeń. Są one stosunkowo tanie.

Dlaczego warto zastosować cięcie mechaniczne w swoim sadzie? Przede wszystkim łatwiejsza jest organizacją pracy – 1 ha można pociąć w ciągu 3 godzin, to znacznie mniej pracy, poza tym obniżamy koszty liczone do kilograma jabłek, zbiór jest szybszy o 10%, drzewa wykazują mniejszą przemienność owocowania, a zabieg cięcia na odmianach wielkoowocowych jest wykonywany po majowych przymrozkach, kiedy już wiadomo jak wiele zawiązków pozostało na drzewach. Jakość owoców jest zbliżona w przypadku cięcia mechanicznego.

cdn...
 

Powiązane artykuły

X