Nie zawsze udaje się dobrać odpowiednio podkładkę, zwłaszcza w przypadku nowych, mało popularnych odmian.  Najlepiej nie popełnić błędu na wstępie, ale gdy już do niego dojdzie, należy stosować „interwencyjne” metody ograniczania wzrostu drzew (cięcie letnie, zimowe, cięcie korzeni, nacinanie i obrączkowanie pni, wyrywanie gałęzi, ich nadłamywanie, przyginanie pędów). Wadą tych zabiegów jest ich pracochłonność.
Druga grupa metod polega na utrzymywaniu drzew w stresie poprzez skąpe nawadnianie, nawożenie, ale to ujemnie wpływa na wielkość owoców, więc trudno je polecać.
Trzecia grupa zabiegów ma na celu zwiększenie owocowania, co w naturalny sposób ogranicza wzrost, i taką możliwość dają regulatory wzrostu, jak np. Regalis.

Regalis ma wiele zalet – stymuluje odporność na choroby grzybowe i bakteryjne,poprawia zawiązywanie pąków kwiatowych orazopóźnia procesy starzenia. Preparat ten został zarejestrowany w Polsce ponad 10 latach temu i do chwili obecnej udało się zaobserwować kilka jego wartościowych cech. Ujmując ogólnie, wpływa na 3 rodzaje procesów biochemicznych:
- blokuje syntezę giberelin,
- hamuje powstawanie etylenu,
- modyfikuje metabolizm flawonoidów.

Blokowanie tworzenia giberelin powoduje, że drzewa szybciej kończą wzrost, korona jest luźniejsza dystrybucja światła lepsza, cięcia mniej, zbiórwydajniejszy, efektywność stosowania środków ochrony większa, występuje ograniczenie oparzelizn słonecznych na owocach po cięciu letnim, są one lepiej wybarwione i trwalsze podczas przechowywania.

Ograniczenie syntezy etylenu powoduje mniejszą skłonność do zrzucania kwiatów i zawiązków, lepsze zawiązywanie,co jest ważne zwłaszcza, gdy kwitnienie jest słabsze i w efekcie ogranicza przemienność owocowania.

Modyfikacja syntezy bioflawonoidów następująca po zastosowaniu Regalisu powoduje obniżenie wrażliwościna stres, zmniejsza problemy ze szkodnikami i chorobami, ogranicza uszkodzenia kwiatów przez przymrozki.

W przypadku Regalisu wskazane jest dodanie do zbiornika siarczanu amonu. Nawóz ten zmiękcza skórkę liścia i poprawia wnikanie. Twarda woda może ograniczać uwalnianie się substancji czynnej i preparat staje się mniej aktywny. Do zakwaszania roztworu można zastosować też kwasek cytrynowy w ilości około 0,5 kg, aby obniżyć pH do 4–5,5.
Regalis powinno stosować się, gdy pędy mają 3–5 młodych liści (przyrost wynosi 3–5 cm). Drugi zabieg wykonujemy 3–5 tygodni po pierwszym. Optymalne warunki stosowania:temperatura 14–22oC, wysoka wilgotność powietrza (rano lub wieczorem, w dni pochmurne), duża ilość cieczy roboczej (750–1000 l/ha).
 

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection