Jochen Griebel doradca pracujący na południu Niemiec dla 200 gospodarstw sadowniczych, przestawił swój pogląd na cięcie sadów jabłoniowych i regulowanie plonowania podczas spotkania w Centrum Kompetencji Sadowniczej W Skowronkach.

Regularne zbiory owoców dobrej jakości to główny cel sadownika. Ich rozmieszczeniepowinno być jednolite w całej koronie drzewa. Ważne, aby przewodnik nie wyłamywał się pod ciężarem owoców – mówił gość. Istotna jest wysokość drzew, która wpływa na wybarwienie owoców i zawiązywanie. Niskie drzewa mogą mieć poszczególne piętra gałęzi niedaleko od siebie, co 30 cm, ale drzewa o wysokości 3,20 m – co 50 cm.

Terminy cięcia
Jeśli zaczynamy ciąć w czasie spoczynku zimowego, to uzyskujemy silniejszą reakcję wzrostową drzewa. Powinno się też dopasować termin do odmiany i celu, jaki chcemy osiągnąć. Drzewa odmian słabszych we wzroście można ciąć od listopada do lutego (‘Gala’,  ‘Pinova’). Późniejsze cięcie (luty do początku kwitnienia) daje mniejszy efekt wzrostowy drzew. Można już wtedy obserwować rozwój pąków kwiatowych i ciąć bardziej celowo. Sposób ten jest polecany dla odmian wykazujących przemienność owocowania (‘Jonagold’, ‘Fuji’). Jeśli chcemy ograniczyć wzrost, tniemy w końcu maja lub czerwcu.

Cięcie długie i krótkie
Długie cięcie pędów owoconośnych oznacza usuwanie ich przy przewodniku. Jeżeli mamy skracać pęd dwa razy, lepiej go po prostu wyciąć – twierdził Jochen Griebel. Konieczna jest regeneracja i wymiana pędów, a zakończenie cięcia małym sęczkiem powoduje wyrastanie nowych pędów.
Cięcie krótkie stosujemy, gdy chcemy poprawić wielkość owoców u odmian drobnoowocowych, jak ‘Gala’, ‘Elstar’. Zasada usuwania całych pędów obowiązuje także, ale przede wszystkim skracamy pędy, które mają więcej niż 10 cm przyrostu rocznie.

Cięcie sadu po posadzeniu
Zakładamy, że sad sadzimy z drzewek doskonałej jakości o 5–7 rozgałęzieniach. Nie skracamy przewodnika, a tylko zbyt długie pędy boczne. Gałęzie zbyt grube w górnej partii korony trzeba przygiąć, wyłamać albo wyciąć.
W 2.–4. roku po posadzeniu nie skracamy jeszcze przewodnika. Zależy nam, aby górna część drzewa została uspokojona we wzroście przez owocowanie. Jeśli pędy przekraczają 10 cm, przycinamy je, jeśli wyrastają pod zbyt ostrym kątem, usuwamy całkowicie.
Przy umiarkowanym cięciu od 5. roku, konieczne są tylko niewielkie ingerencje sekatorem w koronie drzewa. W górnej części można pędy wyrywać. Przewodnik skracamy nie wcześniej niż w czerwcu.

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection