Wilanów 2013 - pokazy działa przeciwgradowego i opryskiwaczy

wilanow otwarcie 2013XVII Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie odbył się 1 września 2013 r. Na spotkanie przyjechali sadownicy z wielu rejonów Polski, aby zapoznać się z doświadczeniami prowadzonymi w Katedrze Sadownictwa, a także spotkać się ze znajomymi i obejrzeć ofertę firm przygotowaną dla producentów owoców.
(Zobacz film z otwarcia)


Według oceny uczestników, jednym z najciekawszych elementów Dnia Otwartego była prezentacja działa przeciwgradowego, którym wielokrotnie wykonywano strzały. Działo przeciwgradowe bazuje na procesie spalania acetylenu. W dolnej partii działa odbywa się wtrysk gazu regulowany elektrozaworem, po zmieszaniu się z powietrzem 2 elektrody inicjują zapłon. Wybuch (co 7 sekund) generuje falę uderzeniową, która dociera do wysokości 12 km. Fala uderzeniowa zaburza formowanie się gradzin w chmurze burzowej. Właściwie zastosowane działa ogranicza lub eliminuje opad gradów. Jedno urządzenie ochrania 80 ha powierzchni, czyli obszar w promieniu 500 metrów. W przedstawiony urządzeniu (wersja pełna jest sprzedawana z kontenerem) można instalować tłumiki ograniczające hałas generowany przez działo o ok. 50 dB, do poziomu ok. 90 dB. Dostawca sprzętu (firma Agro Partners) zaleca agregowanie dział przeciwgradowych z kilku gospodarstw z radarem meteorologicznym, którym można precyzyjnie określić zagrożenie gradobiciem. Koszt urządzenia to 38 tys. euro netto. (Zobacz film z tej prezentacji)

W kwaterach doświadczalnych pokazano dwa opryskiwacze. Pierwszy z nich to SAE Turbmatic, model 8165/1500 (firma Rolsad), wyposażony w wentylator dolny 81 cm, górny 65 cm, o pojemności zbiornika 1500 l, z przekładnią dwubiegową. Zapotrzebowanie na moc minimum 35 KM. Wg przedstawicieli firmy ten model jest atrakcyjny pod względem ceny i wydajności wentylatora. Cena to  47 tys. zł netto. Wydajność: dolny wentylator na biegu pierwszym 30 tys. m3/godz., górny -  20 tys. m3/godz., na drugim biegu odpowiednio - 40 tys. m3/godz. i 30 tys. m3/godz. Pompa Comet o wydajności 121 l.

Drugi zaprezentowany opryskiwacz - Wanner K 1500 (strumienica, 9 par wylotów) - firma HaMaTech. Zalety sprzętu to kierowanie cieczy poziomo na całej wysokości drzewa, z niewielkiego dystansu, co pozwala na wykonanie dokładnie zabiegu ochronnego. Najmniejsze zapotrzebowanie na moc (30 KM) spośród opryskiwaczy dostępnych na rynku. Pompa Comet 140 l/min., 50 bar. Na potrzeby pokazu z lewej strony opryskiwacza zainstalowano dysze eżektorowe, z prawej standardowe – pozwala to na ich porównanie. (Zobacz film z tej prezentacji)

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ

Powiązane artykuły

Pomimo trudnego sezonu do 60 ton Goldena

Z wizytą w szkółce Johana Nicolai

X