Obiecujące odmiany czereśni

Naukowcy w wielu ośrodkach badawczych intensywnie pracują nad pozyskaniem nowych odmian.

Ich głównym celem jest wydłużenie okresu podaży czereśni na rynku, dlatego koncentrują się nad poszukiwaniem cennych odmian wcześniejszych niż ‘Burlat’ lub zastępujących go, a także późniejszych od coraz bardziej upowszechniającego się ‘Sweethearta’. W ciągu ostatnich kilkunastu lat gama czereśni wcześniejszych o 2–4 dni od ‘Burlata’  zwiększyła się o dwie interesujące odmiany - ‘Earlise’® i ‘Primulat’®. Obie są bardzo wrażliwe na pękanie i właściwie można je uprawiać jedynie pod osłonami.

Bellise’® dojrzewa w tym samym czasie co ‘Burlat’, ale obie odmiany nie najlepiej się zapylają, gdyż ‘Bellise’ kwitnie o 2–6 dni wcześniej. Dobrym zapylaczem jest dla niej ‘Folfer’ i’Samba’. ‘Bellise’ szybko wchodzi w okres owocowania i jest bardzo plenna. Na tym etapie doświadczeń wydaje się dość odporna na mrozy zimowe. Jest średnio wrażliwa na pękanie i na moniliozę.

Miedzy ‘Burlatem’ a ‘Summitem’ wyróżniają się dwie nowe odmiany czereśni wyhodowane w INRA – ‘Folfer’ i ‘Ferduce’. Obie kwitną, a następnie dojrzewają  w jednym czasie, więc można sadzić je w mieszanych kwaterach. ‘Mariant’ jest odmianą o bardzo dużych owocach i dobrym plonowaniu, ale łatwo pęka i zapada na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Natomiast ‘Coralise’ wydaję się niezawodna w owocowaniu i relatywnie odporna na pękanie. Nie jest wrażliwa na mrozy zimą i corocznie owocuje.

‘Summit’ odgrywa znaczącą rolę w strukturze produkcji czereśni. Po niektórych zimach źle owocuje. Prowadzone są poszukiwanie odmian mniej wrażliwych na szok termiczny, wiatr i inne zaburzające owocowanie czynniki, a także na brunatną zgniliznę drzew pestkowych kwiatów, pędów i owoców. Taką alternatywą dla ‘Summita’ może być ‘Satin’, niestety też dość wrażliwy na pękanie i moniliozę. Jest natomiast bardzo produktywny i szybko wchodzi w okres owocowania. Owoce są duże. Jest jednak wymagający co do spadków temperatury. ‘Samba’, to kolejna propozycja, szybko wchodzi w okres owocowania, plony są bardzo duże, a owoce o dobrej średnicy. Dojrzewa między ‘Satin’ i ‘Summitem’, ale też jest wrażliwa na temperatury zimą. Można ją zbierać bez szypułek. ‘Fertille’ to najnowsza odmiana z INRA, w tej chwili w trakcie badań.

‘Fermina’ dojrzewa w tym samym czasie co ‘Van’. Jest przeznaczona przede wszystkim do zbioru bez szypułek. Owocuje nieregularne z powodu chłodnych zim, a owoce są duże.

Według czasu dojrzewania, kolejną nowością są odmiany ‘Belge’, ‘Noire de Mechel’ i ‘Badacsony’. Ostatnie dwie z wymienionych są minimalnie późniejsze co ‘Van’ i wrażliwe na mróz.  ‘Duroni 3’ dobrze przyjęła się kilku regionach Francji. Jej plonowanie jest jednak nieregularne. ‘Skeenę’ najbardziej cenią producenci i jest najbardziej znana spośród wymienionych w tej kategorii czasowej. Jest polecana do zbioru bez szypułek. Wrażliwa na chłody zimowe.

‘Sweetheart’ – odmiana dominująca wśród późno dojrzewających. Podobnie jak ‘Regina’ bardzo cenna o pięknych owocach. Nie pęka, jest dość odporna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych i raka drzew owocowych. Dość odporna na uszkodzenia i dobrze znosi obrót towarowy. ‘Ferdiva’  to nowa odmiana z INRA, bardzo plenna, dojrzewa 30 dni po ‘Burlacie’. Plon jest dobry w normalne lata. Zapylana jest przez ‘Summita’, jej owoce są średniej wielkości, smaczne, średnio wrażliwe na pękanie.

Najpóźniejsza gama czereśni to ’Fertard’ (INRA) podobny trochę do ‘Sweethearta’, ale nieco późniejszy. Szybko wchodzi w owocowanie i jest średnio plenny. Owocowanie w dużej mierze zależy od stanowiska. Jej owoce są największe spośród odmian późnych. Jest średnio wrażliwa na pękanie, ale w niektórych regionach jakość owoców może być niewystarczająca. Zalicza się do odmian smacznych. ‘Staccato’ jest najpóźniejszą z odmian. Dojrzewa 35-42 dni po ‘Burlacie’ (wszelkie informacje na temat dojrzewania dotyczą warunków francuskich). Potencjał tej odmiany jest duży: szybko wchodzi w okres owocowania, dobrze plonuje, owoce są dobrej jakości.

Źródło: Reussirfl 2007

 

Powiązane artykuły

X