Badanie gleb poprawia jakość owoców i ogranicza koszty nawożenia

Nawożenie jest jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych i ma także zasadnicze znaczenie dla produkcji wysokiej jakości owoców.

Sadownik wydając pieniądze na kupno nawozów mineralnych, (które są obecnie drogie) oczekuje zwrotu nakładu w jak najkrótszym czasie. Z punktu widzenia Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej niewskazane jest zwiększanie nawożenia bez informacji o zasobności gleby w podstawowe składniki pokarmowe roślin uprawnych i oznaczenia jej odczynu. W sytuacji, gdy spada opłacalność produkcji sadowniczej informacja, która pozwalana na lepsze wykorzystanie potencjału zawartych w glebie składników pokarmowych dla podniesienia plonu i jakości owoców, ma niebagatelny wpływ na rachunek ekonomiczny gospodarstw sadowniczych. Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka proponuje sadownikom analizy próbek glebowych, które pozwalają na zoptymalizowanie nawożenia upraw.

Często rośliny nawożone są w sposób nieodpowiedni. Wynika to z faktu, że nawozy stosuje się według pewnych schematów, które nie uwzględniają zasobności gleby. Nawożenie takie odbywa się zwykle na podstawie wymagań pokarmowych roślin, czyli ilości składników, jaką roślina, w zależności od gatunku, pobiera na wytworzenie określonego, planowanego plonu. Oprócz wymagań pokarmowych rośliny w wyznaczaniu wysokości dawek poszczególnych składników, czyli potrzeb nawozowych, należy brać pod uwagę również stan gleby, która jest buforem pochłaniającym składniki pokarmowe (także te dostarczane z nawozami) i umożliwiającym roślinom ich pobieranie w zależności od potrzeb.

Na potrzeby nawozowe ma wpływ nie tylko ogólna zawartość składników w glebie, ale także ich dostępność, zależna od składu mechanicznego gleby, wilgotności, odczynu, temperatury, zawartości materii organicznej. Analiza chemiczna gleby pozwala uzyskać informacje o zasobności gleby w przyswajalne dla roślin składniki. W uprawach sadowniczych próbkę pobiera się z dwóch poziomów (0-20 cm i 21-40 cm). W ten sam sposób należy pobierać próby gleby z pól, na których mają rosną krzewy owocowe. Do pobierania prób gleby służą laski glebowe (tzw. laski Egnera), które wbija się pionowo w glebę i po przekręceniu wyjmuje się i zsypuje do woreczka lub tekturowego pudełka. Można również pobierać próbki za pomocą szpadla. Aby przygotować prawidłowo do badania próbkę gleby należy pobrać ok. 15 pojedynczych próbek z powierzchni nie większej niż 4 ha. Pobrane pojedyncze próby starannie mieszamy i z mieszaniny tej przygotowujemy jedną próbkę. Należy jednak pamiętać, że zmienność glebowa w obrębie jednego pola, wymaga wyznaczenia obszarów znacząco różniących się i potraktowania ich jako odrębnych jednostek, z których pobrać należy niezależne próbki ogólne. Próbki glebowe powinny być odpowiednio opisane tak, aby możliwa była ich późniejsza identyfikacja.

Podstawowa analiza określa zasobności gleby w przyswajalne makroskładniki (fosfor (P), potas (K), magnez (Mg) oraz pH. Można ją poszerzyć o badanie zawartości przyswajalnych mikroskładników (miedź (Cu), cynk (Zn), mangan (Mn), żelazo(Fe)) oraz badanie zawartości boru (B), szczególnie istotnego w uprawie niektórych roślin. W okresie letnim, po zakończeniu wzrostu wegetatywnego roślin, można dodatkowo przeprowadzić badanie zawartości składników pokarmowych w liściach, które w połączeniu z analizą gleby pozwala właściwie określić ich pobieranie z gleby.

Na podstawie danych uzyskanych z analiz opracowywane są zalecenia nawozowe określające dawki poszczególnych składników dla odpowiednich upraw. Czas wykonania analiz to około dwa tygodnie, następnie wyniki wraz z odpowiednimi rekomendacjami są przesyłane do klienta. Dysponując takim opracowaniem sadownik łatwo może określić dawki nawozowe. Pozwala to na optymalne nawożenie roślin, a co za tym idzie ograniczenie kosztów bez ryzyka wystąpienia niedoborów składników pokarmowych w glebie. Analizy gleby należy powtarzać regularnie co kilka lat, częściej na glebach lekkich i tam gdzie stosowane są systemy nawodnień.

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, we współpracy z Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie, zaprasza do korzystania z możliwości wykonania takich badań. Dla sadowników, którzy dokonują zakupów nawozów posypowych w naszej firmie, przewidziane są darmowe analizy gleb.

Cennik badania próbek glebowych i liściowych
1.    Analiza 1 próbki glebowej na pH i makroelementy                             11,50 PLN
2.    Analiza 1 próbki glebowej na pH i makroelementy (2 warstwy)         23,00 PLN
3.    Analiza 1 próbki glebowej na mikroelementy (Cu, Zn, Mn, Fe, B)     45,00 PLN
4.    Analiza 1 próbki liści na makroelementy                                             72,00 PLN
5.    Analiza zawartości azotu mineralnego (2 warstwy)                             24,00 PLN
6.    Opracowanie zalecenia nawozowego                                                   16,00 PLN
7.    Koszt dojazdu po próbki                                                                       30,00 PLN

Dla klientów ZZO Warka, którzy dokonali zakupów nawozów posypowych na sumę 6000 PLN, analiza jednej próbki glebowej (2 warstwy) na pH i makroelementy wraz z zaleceniami wykonujemy na koszt ZZO Warka (poz. 2 i 6 z cennika), a sadownik pokrywa jedynie koszt dojazdu.

Zasady przyjmowania próbek glebowych do badań
Próbki gleby powinny znajdować się w woreczku foliowym lub pudełku kartonowym z opisem umożliwiającym ich identyfikację. Do oznaczenia azotu mineralnego próbki powinny być zamrożone w temperaturze 18oC przez okres minimum 24h. Dokładne instrukcje pobierania próbek dostępne są w biurze ZZO Warka. Zapraszamy do zgłaszania potrzeb przekazania próbek do badań szczególnie w okresie wiosennej (1.03- 15. 04.) lub jesiennej (15.07-15.11.) akcji nawozowej. Istnieje również możliwość pobrania próbek przez pracownika ZZO Warka po wcześniejszej konsultacji telefonicznej.

Źródło: Biuletyn ZZO Warka, Dariusz Zmysłowski

 

Powiązane artykuły

X