Finansowanie inwestycji budowlanych dla potrzeb grup producentów owoców

Wstępnie uznane grupy producentów owoców i warzyw, realizujące plan dochodzenia do uznania,

mogą otrzymywać pomoc finansową na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy i prowadzeniem działalności administracyjnej oraz na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji, ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania. Pomoc taka w formie rat półrocznych lub rocznych jest wypłacana po zrealizowaniu przez grupę półrocznego lub rocznego etapu planu dochodzenia do uznania. Zgodność wykonania danego etapu musi być potwierdzona przez protokół odbioru robót wchodzących w zakres danego etapu oraz przedłożonej przez grupę faktury lub dokumentu o równoważnej wartości dowodowej.
Pomoc finansowa na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania wynosi 75% poniesionych netto kosztów inwestycji (50% kosztów inwestycji refundowane jest ze środków wspólnotowych oraz 25% z budżetu krajowego), 25% kosztów inwestycji pokrywa grupa producentów. Warunkiem przyznania pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycyjnych, ujętych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania, jest realizacja inwestycji lub jej etapu na dany okres rozliczeniowy. Wysokość takiej pomocy określa się na podstawie przedłożonej przez grupę faktury lub dokumentu o równoważnej wartości dowodowej. Rozliczenie kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję lub jej etap jest dokonywane bezgotówkowo, w formie polecenia przelewu.
Dodatkowa pomoc wypłacana z budżetu krajowego to dopłata do spłaty odsetek od kredytów zaciągniętych przez grupę na realizację inwestycji – linia kredytowa nGP – oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości i podatku dochodowego od osób prawnych.
O kredyt w linii nGP mogą ubiegać się grupy producentów rolnych utworzone, zgodnie z ustawą o grupach producentów rolnych i ich związkach, wpisane do rejestru tych grup prowadzonego przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę grupy.
 
Szczegółowe informacje nt. wyżej opisanych rodzajów pomocy finansowej znaleźć można na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl), Krajowej Rady Spółdzielczej (www.krs.org.pl) oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (www.piib.pl).

Autor: mgr inż. Krzysztof Sobiepanek
 

Powiązane artykuły

X