Zmiany w doborze insektycydów w 2011 roku

Doktor Alicja Maciesiak z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach podczas spotkania

Forum Doradców Bayera poinformowała o zmianach w doborze środków ochrony roślin. Z listy znikną: Agro Pirymicarb 500 WG, Appeal 04 PA, Cyperkil Super 25 EC, Reldan 400 EC, Paroil 95 EC, Nomolt 150 CS. Talstar 100 EC ma rejestrację tylko do 30 maja 2011 roku, co nie znaczy, że nie zostanie ona przedłużona.
Wprowadzone zostanie kilka nowości, miedzy innymi Acaramik 018 EC (abamektyna) na miodówki na gruszy, Envidor będzie mieć rozszerzoną rejestrację i będzie mógł być już stosowany do zwalczania pordzewiacza jabłoniowego na jabłoni i do zwalczania przędziorków po kwitnieniu. Nie ma już 14-dniowej prewencji dla pszczół. Na nowo pojawi się na rynku preparat Owadofos Extra 480 EC, ale nie będzie zawierać substancji czynnej fenitrotionu. To zupełnie inny środek chemiczny i prawdopodobnie dochodzić będzie do pomyłek. Substancja czynna, chlorpiryfos, ma wąski zakres rejestracji. Nowy Owadofos nie nadaje się do zwalczania nasionnicy trześniówki, gdzie wcześniej był stosowany i na czereśni ma nieokreślony okres karencji. Może dochodzić do przekroczenia norm pozostałości środków chemicznych w owocach. Z powrotem wrócił też preparat Pyrinex Extra 480 EC. Pojawi się też Sumitox, odpowiednik Mospilanu, zawierający tę samą substancję czynną oraz środki: Alfazot Extra 100 EC, Kung-Fu 050 CS, Lambda Ce Z 05 CS, Pilar – Alfacypermetryna 100 EC, Pilar – Lambda – Cyhalotryna 050 CS, Rage 100 EW, Roztoczol Extra 050 CS i Tak Tak 100 EC. Powraca Roztoczol, ale tak w przypadku Owadofosu, nie jest to ten sam środek i nie będzie zwalczał roztoczy. To może również prowadzić do pomyłek.
Niektóre z rejestracji wymienionych środków są bardzo krótkie, np. do listopada 2011 roku, a preparaty pochodzą z importu równoległego. To często ten sam producent, ta sama substancja chemiczna, a tylko inna nazwa handlowa.
Doktor Maciesiak podkreślała, że w nadchodzącym sezonie szczególnie ważne będzie uważne czytanie etykiety i zwracanie uwagi na substancję czynną zawartą w preparacie!
W przypadku kwieciaka nic się nie zmienia w ochronie, wszystkie wcześniej stosowane preparaty można użyć (z ogrodnicą niszczylistką jest podobnie).
Walka z mszycami w minionym sezonie była trudna. Zwalczanie tych szkodników należy zaczynać wcześnie, bo jeśli zostanie 5% mszyc, to potem może być problem. Bawełnica korówka mniej dała się we znaki w ubiegłym roku (trochę przemarzła, w wielu sadach osiec korówkowy ograniczał jej populację, poza tym występowały skorki, a pogoda nie sprzyjała jej rozwojowi). Pojawiła się jednak przed zbiorami. Calypso, Mospilan to dobre środki do zwalczania mszyc, ale to grupa o szerszym spektrum działania i nie wolno jej nadużywać. Preparaty z tej grupy można stosować tylko dwa razy w sezonie, raz przed kwitnieniem i raz po nim. Sadownicy powinni pamiętać, że wskutek nadużywania tych środków możemy stracić je i nie będzie można zwalczać wielu szkodników jednocześnie. Teppeki powinien być włączony do programu zwalczania mszyc, ale wtedy gdy populacja szkodnika nie jest bardzo wysoka. Należy wykonywać zabiegi w całym sadzie i tylko wtedy, gdy przekroczony jest próg zagrożenia. To bardzo selektywny preparat.
Przed kwitnieniem mogą być polecane syntetyczne pytretroidy. Są to środki kontaktowe i nie stosuje się ich później na mszycę jabłoniowo-babkową, gdy ta kryje się w zwiniętych liściach i preparat nie może do niej dotrzeć. W przypadku zwalczania bawełnicy korówki konieczne jest dokładne naniesienie cieczy opryskowej. Często 750 l/ha cieczy to za mało i lepiej użyć 1000 l/ha, aby ją skutecznie zwalczyć.
W sadach jabłoniowych najczęściej występuje przędziorek owocowiec, ale coraz liczniej pojawia się także przędziorek chmielowiec. Niektórym sadownikom udało się zwalczyć te szkodniki, innym nie mimo że stosowali nawet i 9 zabiegów. W sezonie występuje 5 pokoleń, a ich liczebność w sadzie szybko wzrasta, dlatego przez cały sezon wegetacji niezwykle ważna jest lustracja. W Integrowanej Produkcji możemy zastosować: Apollo 060 OF, Nissorun 050 EC, Promanal 60 EC, Envidor 240 SC, Omite 30 WP, Catane 800 EC, Treol 770 EC, a w tradycyjnej produkcji dodatkowo: Magus 200 EC, Ortus 05 SC, Sanmite 20 WP. W niektórych sadach zbyt późno zwalczane są przędziorki, co jest przyczyną kłopotów. Szczególnie należy uważać w tych nasadzeniach, gdzie wystąpiły problemy z tymi szkodnikami w minionym roku. Najlepiej wykonać lustrację już podczas zimowego cięcia drzew owocowych. Gałęzie po cięciu łatwo jest odwrócić i sprawdzić, czy w pobliżu pąków nie znajdują się skupiska czerwonych jaj. Jeśli są one większe niż 0,5 cm, to nie ma wątpliwości, że zabieg zwalczający przed kwitnieniem trzeba koniecznie wykonać. Mamy do dyspozycji preparaty olejowe – Catane, Treol, Promanal – i do ich stosowania zachęcała dr Maciesiak. Ważne, aby je zastosować, wtedy może uda się ograniczyć ochronę do 2, 3 zabiegów w sezonie. Aby zabieg środkami olejowymi był skuteczny, powinien być wykonany na kilka dni przed wylęganiem się larw z jaj zimowych. Dobrze, aby po opryskiwaniu tymi preparatami nie spadł intensywny deszcz, a temperatura była w miarę wysoka. W minionym sezonie było dość sucho i pogodnie, więc zabieg ten spełnił swoja rolę. Warto stosować preparaty olejowe w południe w dużej ilości wody (800–1000 l/ha), aby efekt był właściwy. Jaja przędziorków są w zagłębieniach i jeśli ciecz nie dotrze do nich, nie będzie duszącego działania preparatów olejowych. Po zastosowaniu preparatów olejowych niektórzy sadownicy nie musieli wykonywać dodatkowych zabiegów zwalczających przędziorki do końca sezonu, a czasami trzeba było powtórzyć zabieg w drugiej połowie sezonu.
W okresie zielonego pąka można też zastosować Apollo i Nissorun, ale w niektórych sadach wykazują one obniżoną skuteczność. W okresie różowego pąka kwiatowego można użyć Magus, Ortus, Sanmite, a Omite, gdy jest dosyć ciepło. Po kwitnieniu, ale nie tuż po nim, można zastosować Envidor, najlepiej bezpośrednio przed wylęganiem larw z jaj lub gdy zacznie się wylęganie. Wtedy efekt jest szybki, bo preparat ten najlepiej zwalcza jaja i młode larwy, a na rezultat w przypadku osobników dorosłych trzeba trochę poczekać. Na szpeciele można polecić Omite, Ortus, a także Envidor (ciąg dalszy). [BPS]
Źródło: nieautoryzowany wykład dr A. Maciesiak, ISK, Forum Doradców Bayera
 

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X