Najlepiej byłoby to wykonać gdy gleba na głębokości 20 cm osiągnie temperaturę 12oC (praktycznie koniec kwitnienia!), ale by móc to wykonać, drzewka muszą być przechowywane w chłodni (nigdy z jabłkami czy gruszkami!). Rok wcześniej powinniśmy wprowadzić pod orkę 600 kg/ha fosforanu amonu i powinien być uregulowany poziom pH! Przed przystąpieniem do sadzenia korzenie drzewek powinny być moczone (od 0,5 h do 1 doby) w 2% roztworze Topsinu + jeden z produktów (Fertileader Starter 1kg/100 l wody), Goemar Goteo (1l/1000l wody) lub Humistar/ Rosahumus (stężenia robocze do oprysku gleby).Po wykopaniu dołka na jego dno należy zastosować 50 g/drzewko Basacote 6 M (pudełko od zapałek). Następnie przycinamy lekko wszystkie korzenie szkieletowe i dopiero wtedy sadzimy drzewko. Głębokość sadzenia taka sama jak drzewko rosło w szkółce. Sposób cięcia korony zależy od jakości drzewka!

Likwidacja mykoplazmatycznego zamierania grusz: należy wykonać z dwu stron drzewa nacięcie głębokie na 5-8 mm, długie na ok. 20 cm, tak by miejsce okulizacji było środku tego nacięcia. Należy to koniecznie wykonać przed białym pąkiem.

Stare drzewa czereśni i śliw – na rozgałęzianie: Po zachodzie słońca, koniecznie wieczorem - 10 kg saletry potasowej na 1000 l wody i za 10 dni powtórzyć! Nigdy  w trakcie operacji słonecznej!!!

Źródło: Wskazówki dla Grup Doradztwa Celowego - W okresie mysie ucho-zielony pąk 2012 rok.
Sandomierz; dnia 10.04.2012r. Opracowanie: Adam Fura
 

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection