Obornik wiosną pod nasadzenia?

 

Termin rozrzucania obornika wyznacza rodzaj gleby, na którą ma zostać zastosowany. Na glebach lekkich zaleca się stosowanie obornika tylko wiosną, natomiast na glebach ciężkich wczesną wiosną lub późną jesienią. Odradzane jest jego podawanie latem, wczesną jesienią oraz zimą. Jeśli sad zakładany będzie jesienią, to obornik powinien zostać rozrzucony wiosną, jako przedplon, a gdy w grę wchodzi gleba ciężka – można go użyć tuż przed posadzeniem drzewek. Jeżeli zakładamy sad wiosną, to na glebie lekkiej stosujemy obornik bezpośrednio przed sadzeniem, na ciężkiej – jesienią lub wczesną wiosną.

Ale uwaga, w przypadku słomiastego obornika – rozrzucony bezpośrednio pod drzewka to konieczność zastosowania wiosną większych dawek azotu (o 20 – 30 %), ponieważ będzie on intensywnie pobierany przez drobnoustroje, które rozkładają słomę. Z racji na to może dojść do zagłodzenia drzewek.

Jak głęboko przyorać? W przypadku gleb lekkich na głębokość od 12 do 20 cm, na ciężkich natomiast od 8 do 12 cm.

Obornik możemy wykorzystywać nie tylko przed sadzeniem drzewek, ale także jako ściółkę w sadzie. Główną zaletą tego zabiegu jest dostarczenie roślinom składników pokarmowych, ale także utrzymanie wilgotności oraz polepszenie właściwości mikrobiologicznych gleby, jak również udaremnienie wzrostu chwastów.

Obornik jako ściółkę stosuje się wczesną wiosną. Należy rozłożyć warstwę grubości 10 cm w promieniu 0,4 metra od pnia. Przy czym bardzo ważne, aby unikać kontaktu obornika z korą drzewa. Na jedno drzewko potrzebne jest 0,05 m³, co przy nasadzeniu 1000 drzewek na hektar daje nam 50 m³, czyli 40 ton.

Jako, że w przypadku ściółkowania tym nawozem, istnieje większe ryzyko ulatniania się azotu, poleca się w miarę możliwości przysypanie obornika cienką warstwą ziemi.

 

Przygotowano na podstawie: P. Wójcik, Nawozy i nawożenie drzew owocowych.

 

Powiązane artykuły

X