Jak zatrudnić cudzoziemca w 2017 roku – wyjaśniamy wątpliwości

 

 

Poruszenie wywołały niedawne informacje o wycofaniu umowy o dzieło w kontekście zatrudniania cudzoziemców w naszych gospodarstwach oraz o minimalnej stawce godzinowej, jaką zobowiązani jesteśmy zapłacić. Termin wdrożenia nowych przepisów nie był jednak sprecyzowany i większość sadowników nie wie,  na jakich zasadach należy zatrudniać do pracy sezonowej. W rozmowie z Panem Andrzejem Matusiewiczem, kierownikiem Referatu Aktywizacji Zawodowej w grójeckim Urzędzie Pracy wyjaśniamy niektóre z wątpliwości.

 

Oczywiście, pracownika zobowiązani jesteśmy zarejestrować w Urzędzie Pracy. Jak podawaliśmy w poprzednim artykule Koniec z umowami o dzieło przy zbiorach, należy go zatrudnić na umowę zlecenie. Urząd Pracy w Grójcu podtrzymuje swoje poprzednie stanowisko i przyjmuje jeszcze umowy o dzieło, ale informuje wszystkich interesantów, że praca u rolnika kwalifikuje się na zatrudnienie w formie umowy zlecenie. INNE URZĘDY NIE PRZYJMUJĄ JUŻ UMOWY O DZIEŁO.

W umowie musi być zawarta minimalna stawka godzinowa 13 zł brutto. W umowie o pracę na pełen etat minimalne wynagrodzenie wynosi 2 000 zł brutto.

Pracownik może pracować 180 dni w kolejnych 12 miesiącach, które są liczone od daty przyjazdu do naszego kraju.

Kolejna nie wyjaśniona kwestia to zakwaterowanie pracowników. Obecnie nie musimy zawierać umowy najmu, ale w według nowej ustawy miało się to zmienić.  Według Pana Matusiewicza, najlepiej UŻYCZAĆ pracownikom miejsca zakwaterowania. Jeżeli będziemy za to pobierać pieniądze, trzeba odprowadzić również podatek dochodowy.

Pan Matusiewicz jest zaskoczony, że Straż Graniczna/Celna w przypadku kontroli pyta, w jaki sposób pracownicy rozliczają się za zakwaterowanie. Według jego wiedzy, mogą sprawdzać tylko czy pracownik jest zatrudniony zgodnie z prawem oraz czy ma „godne warunki zamieszkania”. Kontrole pod kątem zakwaterowania zaczęły się, gdyż było wiele donosów, że pracownicy mieszkają w nieludzkich warunkach i są źle traktowani.

 

Jakie zmiany nastąpią w  2018 roku?

Praca sezonowa wiązać się będzie z pozwoleniem na pracę na okres 9 miesięcy (rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka).

Konieczne będzie wypełnienie wniosku do Urzędu Pracy o pozwolenie na przyjazd pracownika do pracy. Po otrzymaniu odpowiedzi zezwalającej, będzie trzeba wypełnić jeszcze jeden dokument o pozwolenie, tym razem dla konkretnego pracownika. Zezwolenie będzie obejmowało  przyjazd/pracę na 9 miesięcy w ciągu roku w trybie ciągłym (bez względu na to czy pracownik jest w Polsce czy go nie ma).

Jeżeli dany pracownik nie przyjedzie, będzie możliwość przeniesienia pozwolenia na inną osobę.

Będzie trzeba również zawierać umowę  z pracownikami odnośnie zakwaterowania – najprawdopodobniej będzie możliwa umowa użyczenia.

Pracownik w okresie pozwolenia na pracę będzie mógł zmienić pracodawcę tylko jeden raz.

Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

 

Materiały udostępnione przez Panią Paulinę Kopeć ze Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”. 

 

Powiązane artykuły

X