Bawełnica korówka – jak walczyć?

Szkodliwość bawełnicy korówki – zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy żerują na konarach, pędach, odrostach korzeniowych, ogonkach liściowych, czasami na głównych nerwach liści. Zerują za pomocą kłujki, którą wbijają aż do miazgi celem wyssania substancji pokarmowych W czasie żerowania wydzielają ślinę, która powoduje zaburzenia w rozwoju komórek, co z kolei prowadzi do powstawania guzów, zrakowaceń, a na młodych pędach podłużne pękanie kory. Otwarte rany spowodowane żerowaniem bawełnicy stanowią wrota wnikania patogenów kory i drewna. Zasiedlone przez bawełnice drzewa słabiej zawiązują pąki kwiatowe, mają słabsze przyrosty i znacznie łatwiej przemarzają.

Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) – wizualna metoda monitoringu, po kwitnieniu lustracja co 14 dni. Próg zagrożenia – 4 drzewa z koloniami żywych mszyc w próbie 100 drzew lub więcej niż 10  porażonych pędów (próba 100).

Zwalczanie bawełnicy korówki:

Actara 25 WG – 0,2 kg/ha

Acetamip New – 0,2 kg/ha + Slippa 0,2 l/ha

Mospilan 20 SP – 0,2 kg/ha + Slippa 0,2 l/ha

Stonkat 20 SP – 0,2 kg/ha + Slippa 0,2 l/ha

Movento 100 – 0,25 l//ha

W zwalczaniu bawełnicy korówki szczególnie ważne są dwa okresy: jeden wiosenny – druga lub trzecia dekada maja; drugi jesienny po zbiorach. Bardzo istotnym elementem jest dokładność wykonania zabiegu – od szczytów koron aż po przyziemną część pnia. Zabieg wykonywać przy powolnym przejeździe opryskiwacza.

Strategia zwalczania = przeprowadzania regularnych lustracji od wczesnej wiosny do późnej jesieni – ze szczególnym uwzględnieniem przełomu maja i czerwca oraz września i października. W przypadku przekroczenia progu zagrożenia, zwrócić uwagę na wykonane zabiegu wczesną wiosną. Do cieczy roboczej koniecznie dodać adiuwant. Bardzo dokładanie opryskiwać nie tylko korony drzew, ale także pnie wraz z szyjką korzeniową. Stosować przede wszystkim preparaty selektywne. Nie dopuszczać do zagęszczania koron drzew, usuwać odrosty korzeniowe. Umożliwić działania ośca korówkowego i skorków. 

 

Przygotowano na podstawie wykładu prof. dr hab. Remigiusza Olszaka na Sadowniczej Konferencji Agrotechnicznej (5.03.2017). 

Komentarze  

-1 #5 Nawiedzony. 2022-12-28 08:16
Co mądrzejszy sadownik nie nabierze się na tą recepturę. Ale młody, nie doświadczony, to i owszem, przepuści ciężko zapracowane pieniądze.
Cytować
-2 #4 Roman 2020-04-29 19:35
Cytuję Jagoda:
Wszystko mozna zwalczyć odpowidnimi owadami pożytecznymi. Producenci żywych owadów to Koppert i Biocount. np Osiec, pryszczarek zjadają 100% populacji na śniadanie;)

https://www.koppert.pl/aphidalia/


Kiepska reklama...
Lepiej spróbować biały olej....
Cytować
0 #3 Jagoda 2020-04-29 17:32
Wszystko mozna zwalczyć odpowidnimi owadami pożytecznymi. Producenci żywych owadów to Koppert i Biocount. np Osiec, pryszczarek zjadają 100% populacji na śniadanie;)

https://www.koppert.pl/aphidalia/
Cytować
+1 #2 Marcin 2019-10-18 19:27
W jakiej dawce?
Cytować
+7 #1 edek 2017-05-26 12:32
po zbiorach DURSBAN....w nastepnym roku nie ma juz takiej presji bawalnicy i latwo kontrolowac jej populacje

a mospilanem i tym podobnymi to mozna ja co najwyzej polaskotac
Cytować

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

X