Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zapewne każdy z nas uwielbia podziwiać kwitnące sady owocowe, a potem również smakować zebrane z nich plony. Niestety okres wiosenny, ale również i letni jest ogromnym wyzwaniem dla sadowników, ponieważ muszą oni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie uzyskać wysoki plon o najwyższej jakości. Szczególną uwagę w okresie całego sezonu wegetacyjnego należy zwrócić na obecność agrofagów w sadzie oraz pojawienie się objawów różnego rodzaju chorób występujących na drzewach owocowych.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób w sadach owocowych jest parch jabłoni oraz parch gruszy. Choroba ta wywoływana jest przez grzyby Venturia inaequali (w przypadku jabłoni) oraz Venturia pirina (w przypadku gruszy), może prowadzić do znacznego obniżenia plonowania drzew owocowych, a także w dużym stopniu wpływać na pogorszenie jakości owoców. Poza tym choroba ta może skutkować ogólnym osłabieniem drzew jabłoni oraz gruszy. Najczęściej choroba ta nasila się w sadach od końca marca do końca czerwca, a szczególnie sprzyjającymi warunkami jest wysoka wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura. Charakterystycznymi objawami parcha jest pojawienie się plamek o kolorze oliwkowym na górnej części blaszki liściowej, które następnie brunatnieją, a w miejscu powstania plamek mogą powstawać nekrozy. Szczególnie dotknięte przez tę chorobę są młode liście drzew owocowych, ale także patogen może atakować pędy, pąki kwiatowe, zawiązki owoców, jak i same owoce jabłoni i gruszy. Częstą przyczyną rozwoju tej choroby jest pozostawienie opadniętych, porażonych liści w sadzie w okresie jesienno-zimowych, stąd bardzo ważnym aspektem jest usunięcie z sadu opadniętych liści, na których zimują zarodniku patogenu.

W sadach drzew pestkowych ogromny problem może stanowić gorzka zgnilizna wiśni. Sprawcą tej choroby są grzyby Glomerella cingulata, które mogą porażać owoce wiśni w każdym stadium rozwojowym. Warunki pogodowe w tym sezonie wegetacyjnym, a zwłaszcza wysoka wilgotność w dużej mierze może sprzyjać rozwojowi gorzkiej zgnilizny w sadach. Objawy choroby są widoczne w postaci gnicia owoców wiśni, które następnie zasychają i pozostają na drzewie w postaci mumii. Pozostawione na drzewach owoce dotknięte patogenem mogą stanowić źródło infekcji w kolejnym sezonie. Zdarza się jednak, że choroba ta może być utajona i ujawnia się dopiero w trakcie transportu lub przechowywania owoców, co powoduje duże straty finansowe. Podatność na tę chorobę jest w dużej mierze zależna od odmiany wiśni.

Skutecznym produktem w ochronie drzew owocowych, a także niektórych warzyw przed chorobami grzybowymi jest produkt Kaptan Zawiesinowy 50 WP. Produkt ten jest środkiem o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie jabłoni i gruszy przed parchem; wiśni przed gorzką zgnilizną; fasoli szparagowej przed chorobami grzybowymi i bakteriozą obwódkową. W przypadku ochrony jabłoni oraz gruszy przed parchem środek rekomenduje się zastosowanie zapobiegawcze zgodnie z sygnalizacją lub w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby od fazy zielonego pąka kwiatowego do fazy gdy owoc osiąga połowę swojej wielkości. W celu ochrony wiśni przed gorzką zgnilizną środek najlepiej jest zastosować po kwitnieniu drzew owocowych od fazy rozrastania się zalążni do początku dojrzewania i wybarwiania owoców (BBCH 72-81). W przypadku ochrony warzyw, takich jak fasola szparagowa przed takimi chorobami, jak: antraknoza fasoli, bakterioza obwódkowa fasoli oraz szara pleśń, najlepiej traktować rośliny środkiem Kaptan Zawiesinowy 50 WP w okresie formowania strąków (BBCH 69-71).

Dodatkowo w czasie wzrostu roślin, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych należy w szczególny sposób pamiętać o prawidłowym dostarczaniu składników pokarmowych. Podczas rozwoju roślin należy zwrócić uwagę np. na dolistne dokarmianie roślin w fosfor oraz potas. Pierwiastki te odgrywają ogromne znaczenie w czasie kwitnienia, owocowania i tworzenia nasion, a także w dużej mierze wpływają na odporność roślin na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, w tym choroby grzybowe.

Nawozem zalecanym do dolistnej aplikacji, który uzupełnia niedobory fosforu oraz potasu, bez wątpienia jest produkt Synthos Agro – SadFos K, zawierający 26% P2O5 oraz 17% K2O. Pomimo uzupełnienia niedoboru tych pierwiastków, nawóz ten wspomaga wzrost oraz rozwój roślin, a dodatkowo stosowany łącznie z Kaptanem Zawiesinowym 50 WP wpływa pozytywnie na wzmocnienie ochrony drzew owocowych  przed parchem.

Podczas stosowania środków ochrony roślin należy zachować szczególną ostrożność oraz uważnie zapoznać się z etykietą środka. Prawidłowe zastosowanie produktu, zgodne z zaleceniami producenta pozwoli na uzyskanie plonu o wysokiej jakości, a przede wszystkim bezpiecznego dla konsumenta.

 

Autor – Maria Halka – Specjalista ds. Rejestracji Synthos AGRO

Powiązane artykuły

Jak wesprzeć rośliny w okresach stresu?

Czy parch zdziesiątkuje polskie sady?

Sadownicy polują

X