Zwalczanie ogrodnicy niszczylistki w sadzie jabłoniowym

Jednym ze szkodników występujących w sadach jest ogrodnica niszczylistka. Ten niepozorny owad, o atrakcyjnym dla oka wyglądzie, może jednak wyrządzić sporo szkód. Jakie zagrożenie stanowi dla jabłoni? I jak skutecznie ograniczyć populację ogrodnicy niszczylistki w sadzie?

Co to za szkodnik?

Ogrodnica niszczylistka to chrząszcz wielkości 10–12 mm. Postać dorosłą można rozpoznać po zielononiebieskim, metalicznym przedpleczu i głowie, brązowych pokrywach oraz połyskującym na zielono spodzie ciała. Całe ciało oraz odnóża pokryte są licznymi włoskami. Pędraki, czyli stadium larwalne, są kremowe z brązową puszką głowową oraz charakterystycznie wygiętym ciałem wielkości ok. 2 cm i trzema parami odnóży.

Cykl rozwojowy szkodnika rozpoczyna się złożeniem przez samicę jaja w ziemi (zwykle 15-25 jaj). Po około 3 tygodniach z jaj wylęgają się pędraki, które żerując wyrządzają szkody w uprawach. Na jesieni pędraki schodzą do ziemi. Po okresie zimowania i żerowania przeobrażają się w poczwarkę a następnie w osobnika już dorosłego.

Szkodliwość w sadzie jabłoniowym

Chrząszcze ogrodnicy niszczylistki żerują na liściach, wygryzając w nich otwory, szczególnie widoczne na brzegach i w środkowej części blaszki liściowej. W niektórych latach mogą doprowadzać nawet do gołożerów. Osłabione drzewa, pozbawione głównych organów asymilacyjnych, wydają przez to mniejsze i gorsze jakościowo plony . Dodatkowo chrząszcze mogą uszkadzać zawiązki owoców, w efekcie czego zasychają one lub ulegają deformacji.

SAP_Mospilan_ogrodnica.jpg

Fot. Żerujący chrząszcz ogrodnicy niszczylistki.

Szkodliwość ogrodnicy niszczylistki polega również na żerowaniu w obrębie systemu korzeniowego, gdyż stadium larwalne znajduje się w glebie gdzie żywi się młodymi, drobnymi korzeniami oraz uszkadza starsze. W konsekwencji szkodnik może doprowadzić do  osłabienia całych drzew oraz ich powolnego zamierania.

Niezawodny w zwalczaniu ogrodnicy niszczylistki

Dobrym  rozwiązaniem ograniczającym szkodliwość ogrodnicy niszczylistki w sadzie jabłoniowym jest znany sadownikom Mospilan 20 SP. Jego skuteczne działanie opiera się na japońskim acetamiprydzie, co wyróżnia go spośród innych preparatów zawierających tę substancję czynną dostępnych na rynku. Preparat działa kontaktowo i żołądkowo na  szkodniki, natomiast na roślinę wykazuje działanie powierzchniowe, wgłębne i systemiczne. Sposób działania bazuje na mechanizmie long action+, który umożliwia wydłużenie kontaktu szkodnika z preparatem, co w konsekwencji skutecznie doprowadza do zakończenia żerowania oraz śmierci owadów.

Zabieg Mospilanem 20 SP w jabłoni należy przeprowadzać od końca kwitnienia do rozpoczęcia czerwcowego opadania owoców (BBCH 59–73). W ciągu sezonu dopuszcza się jeden zabieg na tego szkodnika w dawce 0,2 kg/ha, dlatego decyzję o jego terminie warto poprzedzić lustracją sadu, wspomagając się np. pułapkami feromonowymi.

Ogromną zaletą preparatu jest najlepszy profil bezpieczeństwa dla owadów zapylających. Jest to też jedyny produkt na rynku w postaci wodnorozpuszczalnych woreczków, które zapewniają wygodną i bezpieczną dla użytkownika aplikację środka.

W ostatnich latach Mospilan 20 SP jest liderem rynku insektycydów. Jego rejestracja uwzględnia szeroki zakres zwalczanych szkodników oraz upraw, w jakich można go stosować.

Powiązane artykuły

Wiosenna ochrona sadów przed chorobami grzybowymi

Zwalczanie mszyc po kwitnieniu

Webinarium: murarka ogrodowa – skuteczna i bezpieczna

X