Drobna plamistość liści drzew pestkowych

 

Polska należy do jednego z największych producentów wiśni na świecie. Zapotrzebowanie na te owoce w Europie systematycznie rośnie. W celu zapewnienia wysokiej jakości i wielkości plonów należy sady racjonalnie chronić i nawozić w myśl obowiązujących zasad Integrowanej Ochrony.

Dużym zagrożeniem dla drzew wiśniowych są choroby grzybowe i bakteryjne, które atakują liście, pędy, kwiaty, owoce, korę i drewno. Mogą one znacząco obniżyć wielkość i jakość plonu oraz negatywnie wpłynąć na żywotność drzew.

Ryzyko porażenia drzew można zminimalizować poprzez zapewnienie roślinom optymalnych warunków dla ich rozwoju, optymalne nawożenie i właściwą ochronę.

Jedną z ważniejszych chorób grzybowych występujących na wiśniach jest drobna plamistość liści. W sprzyjających dla infekcji warunkach, w lata z dużą ilością opadów po kwitnieniu, choroba gwałtownie się rozwija. Porażone liście żółkną i masowo opadają. Wczesna defoliacja, występująca niekiedy przed zbiorami, może być przyczyną straty całego plonu. Na takich drzewach owoce są drobne i nie dojrzewają. Ponadto wczesna defoliacja znacznie osłabia drzewa, co z kolei wpływa na gorsze zawiązanie pąków kwiatowych na rok następny i większą podatność drzew na uszkodzenia mrozowe i choroby.

Stąd tak ważna jest ochrona drzew zaraz po kwitnieniu wiśni, od początku fazy zasychania kwiatów do końca fazy gdy owoc osiąga 80% typowej wielkości. Zastosowany w dawce 0,2 l/ha Tores 250 EC zapewni tę właściwą ochronę.

 

Komunikat SynthosAgro

Powiązane artykuły

Pszczoły zastąpią opryskiwacz

Znów popada

Sadownicy polują

X