Przesuszenie gleby – ważny potas. Potas a magnez w glebie

 

Potas jest to pierwiastek odpowiadający za usprawnianie transportu wody w roślinie. W sytuacji przesuszenia gleby, drzewa z deficytem potasu jako pierwsze będą odczuwały stres wodny. – Przy większości odmian do końca września (w odmianach wczesnych trochę krócej) powinniśmy nawozić jabłonie potasem, który poprawia wzrost masy owocu, a dodatkowo odpowiada za gospodarkę wodą rośliny. Dzięki temu składnikowi drzewo lepiej pobiera wodę z gleby, a także efektywniej ją wykorzystuje – mówi Mateusz Nowacki, specjalista ds. sadownictwa Timac Agro.

Polecałbym nawożenie dolistne potasem rozłożyć na 2 – 3 zabiegi, naprzemiennie z nawożeniem wapniem. Nie powinno łączyć sie nawozów wapniowych i potasowych samodzielnie. Potas moze na przykład zablokować pobieranie wapnia. Ewentualnie możemy stosować gotowe produkty, które zawierają obydwa składniki złączone technologicznie (np. Elite).

 

Potas a magnez

Bardzo ważny jest również stosunek potasu do magnezu w glebie. Potasu powinno być 3 – 4 razy więcej. Jeśli będzie zbyt dużo magnezu, zablokuje on pobieranie potasu. Jeśli będziemy za dużo potasu, zablokuje on z kolei pobieranie magnezu, ale są to już sytuacje bardzo rzadkie. Utrudnione pobieranie potasu zaskutkuje zaburzeniem w transportu wody oraz drobnieniem owoców. – Pamiętajmy, że dążymy do tego, aby potasu było 3 – 4 razy więcej, ale jeśli będzie go 5 – 6 razy, to krzywda się nie stanie, o ile magnez też jest na wysokim poziomie. Po analizach glebowych magnez powinien wychodzić na poziomie 3, 4 do 5 mg/100g gleby – wyjaśnia Pan Nowacki. 

 

Powiązane artykuły

X