Feucht Obsttechnik 80R – kombajn do zbioru jabłek przemysłowych

 

 

Sadownicy debatują nad opłacalnością zakładania sadów przemysłowych. Zdania są podzielone, ale przy możliwości zakontraktowania towaru i pewności zbytu, producenci coraz częściej decydują się na założenie takiego sadu. Nie można jednak zapomnieć o dwóch warunkach: po pierwsze, dobór odpowiednich odmian (najlepiej wcześniej uzgodnić tę kwestię z potencjalnymi odbiorcami), a po drugie, w przypadku sadów przemysłowych należy zdać się na zbiór mechaniczny. Kombajn można wynająć lub kupić i wykonywać tę usługę u innych producentów. Sprawdziliśmy, jak działają takie kombajny na przykładzie niemieckiej maszyny Feucht Obsttechnik 80R.

– Firma z którą w współpracujemy – Feucht Obsttechnik, zajmuje się produkcją kombajnów do zbioru jabłek przemysłowych już od 30 lat i dba o to, aby maszyny były niezawodne nawet w trudnych warunkach – mówi Katarzyna Galas, przedstwicielka działu maszyn firmy Activ z Belska Dużego. – Pierwszy kombajn, który sprzedaliśmy, musieliśmy wytestować przy wyjątkowo wysokiej, sięgającej kolan trawie, która była w dodatku mokra. Chociaż początkowo mieliśmy obawy, okazało się, że kombajn po prostu „wyczesał” owoce z kęp roślin – relacjonuje.

Maszyna najlepiej pracuje przy wysokości trawy od 15 do 25 cm. Wówczas możemy liczyć na optymalne oczyszczenie owoców. – Przy dużej ilości liści lub bardzo wysokiej trawie zalecamy prędkość od 0,5 do 3 km/h, ponieważ wtedy możemy liczyć na najbardziej dokładne oczyszczenie owoców.

Kombajn jest maszyną samojezdną i do obsługi potrzebuje tylko jednego operatora. Mechanizm działania jest bardzo prosty – wirnik z gumowymi płetwami wymiata owoce z ziemi, które następnie trafiają do wirnika bębnowego, a następnie do pojemnika. – Warto nadmienić, że kombajn oczyszcza jabłka z zanieczyszczeń. Liście czy źdźbła trawy w pojemniku ograniczone są do minimum – mówi Pani Galas.

Pani Galas poleca wybór maszyny z wirnikami na obie strony. – Nie będziemy mieć wtedy problemu ze zgniecionymi owocami, a i zbiór będzie szybszy – dodaje.

W zależności od ilości jabłek na ziemi oraz warunków (wysokość trawy, ilość liści na ziemi), kombajn jest w stanie zebrać do 4 ton owoców na godzinę, przy czym, należy wziąć pod uwagę, że pojemnik może pomieścić do 230 l owoców, więc trzeba będzie robić przerwy na opróżnienie kosza. 

Maszyny ważą od około 180 kg do 1500 kg.  Dostępne są silniki o mocy od 5,5KM do 18 KM. Szybkość jaką mogą osiągnąć to od 0,5 do 16 km/h.

Przedstawicielka firmy proponuje kombajn Feucht Obsttechnik 80R lub większy OB 100A. Te maszyny dysponują mocą 16 KM. 

Maszyna OB 80R jest wyposażona w silnik Briggs&Stratton - 2 cylindrowy z elektrycznym zapłonem o mocy 18 K. Dostępny jest również  silnik Diesla 24 KM Briggs&Statton Vanguard Diesel.

Szerokość maszyny to 1750 mm (100A) oraz 1386mm (80R). – Wirniki mogą mieć dodatkowe przedłużki po 63 cm. Kombajn może być więc wykorzystywany w większości sadów , tym bardziej, że sady przemysłowe mają zazwyczaj trochę większy rozstaw rzędów.

Kombajn wyposażony jest w pojemnik, który może pomieścić 230l, jest również możliwość wybrania większego kosza. Pojemnik, podnosi się na wysokość 2,50m. – Ten model jest bardzo zwinny i zwrotny (testowany był również na nierównych stokach). Zbiera zarówno duże, jak i małe jabłka. Mamy również do dyspozycji bieg wsteczny. – mówi nasza rozmówczyni.

 

 

Komentarze  

0 #2 Kate 2021-07-06 10:51
Ja kupiłam ta maszynę i jej nie polecam. Nie daje rady zbierać jabłek przemysłowych w sądzie który nawet nie jest w pełni owocowania. Jablka sa zostawiane za kombajnem. Przyczepka kupiona z kombajnem gniecie jablka po lewej stronie bo kola mają inny rozstaw. Przy pełnej jednej skrzyni kombajn jest bardzo obciążony. Zgłaszała problem do przedstawiciela Active Belsk, od roku nie ma żadnej reakcji z ich strony. Także zanim kupicie ta maszynę lepiej dobrze to sprawdzić, chętnie opiszę wiecej na mailu.
Cytować
-1 #1 Arek 2018-07-18 06:50
Witam czy ta maszyna do zbierania jabłek jest w sprzedaży jak tak to jaka cena?
Dziękuję i pozdrawiam
Cytować

Powiązane artykuły

Jesienne cięcie korzeni

X