Sadownicy debatują nad opłacalnością zakładania sadów przemysłowych. Zdania są podzielone, ale przy możliwości zakontraktowania towaru i pewności zbytu, producenci coraz częściej decydują się na założenie takiego sadu. Nie można jednak zapomnieć o dwóch warunkach: po pierwsze, dobór odpowiednich odmian (najlepiej wcześniej uzgodnić tę kwestię z potencjalnymi odbiorcami), a po drugie, w przypadku sadów przemysłowych należy zdać się na zbiór mechaniczny. Kombajn można wynająć lub kupić i wykonywać tę usługę u innych producentów. Sprawdziliśmy, jak działają takie kombajny na przykładzie niemieckiej maszyny Feucht Obsttechnik 80R.

– Firma z którą w współpracujemy – Feucht Obsttechnik, zajmuje się produkcją kombajnów do zbioru jabłek przemysłowych już od 30 lat i dba o to, aby maszyny były niezawodne nawet w trudnych warunkach – mówi Katarzyna Galas, przedstwicielka działu maszyn firmy Activ z Belska Dużego. – Pierwszy kombajn, który sprzedaliśmy, musieliśmy wytestować przy wyjątkowo wysokiej, sięgającej kolan trawie, która była w dodatku mokra. Chociaż początkowo mieliśmy obawy, okazało się, że kombajn po prostu „wyczesał” owoce z kęp roślin – relacjonuje.

Maszyna najlepiej pracuje przy wysokości trawy od 15 do 25 cm. Wówczas możemy liczyć na optymalne oczyszczenie owoców. – Przy dużej ilości liści lub bardzo wysokiej trawie zalecamy prędkość od 0,5 do 3 km/h, ponieważ wtedy możemy liczyć na najbardziej dokładne oczyszczenie owoców.

Kombajn jest maszyną samojezdną i do obsługi potrzebuje tylko jednego operatora. Mechanizm działania jest bardzo prosty – wirnik z gumowymi płetwami wymiata owoce z ziemi, które następnie trafiają do wirnika bębnowego, a następnie do pojemnika. – Warto nadmienić, że kombajn oczyszcza jabłka z zanieczyszczeń. Liście czy źdźbła trawy w pojemniku ograniczone są do minimum – mówi Pani Galas.

Pani Galas poleca wybór maszyny z wirnikami na obie strony. – Nie będziemy mieć wtedy problemu ze zgniecionymi owocami, a i zbiór będzie szybszy – dodaje.

W zależności od ilości jabłek na ziemi oraz warunków (wysokość trawy, ilość liści na ziemi), kombajn jest w stanie zebrać do 4 ton owoców na godzinę, przy czym, należy wziąć pod uwagę, że pojemnik może pomieścić do 230 l owoców, więc trzeba będzie robić przerwy na opróżnienie kosza. 

Maszyny ważą od około 180 kg do 1500 kg.  Dostępne są silniki o mocy od 5,5KM do 18 KM. Szybkość jaką mogą osiągnąć to od 0,5 do 16 km/h.

Przedstawicielka firmy proponuje kombajn Feucht Obsttechnik 80R lub większy OB 100A. Te maszyny dysponują mocą 16 KM. 

Maszyna OB 80R jest wyposażona w silnik Briggs&Stratton - 2 cylindrowy z elektrycznym zapłonem o mocy 18 K. Dostępny jest również  silnik Diesla 24 KM Briggs&Statton Vanguard Diesel.

Szerokość maszyny to 1750 mm (100A) oraz 1386mm (80R). – Wirniki mogą mieć dodatkowe przedłużki po 63 cm. Kombajn może być więc wykorzystywany w większości sadów , tym bardziej, że sady przemysłowe mają zazwyczaj trochę większy rozstaw rzędów.

Kombajn wyposażony jest w pojemnik, który może pomieścić 230l, jest również możliwość wybrania większego kosza. Pojemnik, podnosi się na wysokość 2,50m. – Ten model jest bardzo zwinny i zwrotny (testowany był również na nierównych stokach). Zbiera zarówno duże, jak i małe jabłka. Mamy również do dyspozycji bieg wsteczny. – mówi nasza rozmówczyni.