Preparaty olejowe wczesną wiosną – jak stosować?

 

Przędziorek owocowiec - mały wielki problem w sadach jabłoniowych i nie tylko

Początek roku to najlepszy czas na przeprowadzenie lustracji sadów pod kątem występowania zimujących form szkodników. Aby skutecznie z nimi walczyć, trzeba przede wszystkim ustalić, jakie gatunki stanowią istotne zagrożenie dla roślin. Nie należy opryskiwać drzew „na wszelki wypadek". Po pierwsze, byłaby to czynność zbędna, a po drugie, każde użycie pestycydów może niekorzystnie wpływać na pożyteczną faunę, niszcząc drapieżne, pożyteczne owady.

 

Gatunki narażone na choroby

Ochrona jabłoni przed przędziorkiem owocowcem często stanowi jeden z większych problemów w gospodarstwie. Niektóre szkodniki roślin sadowniczych zimują w stadium jaj na pędach lub gałęziach drzew lub krzewów. Wśród nich najważniejsze to przędziorki, zwłaszcza przędziorek owocowiec.

Przędziorki należą do jednych z  bardzo wielu szkodników występujących w sadach jabłoniowych intensywnych, zwłaszcza na odmianach takich jak Golden Delicious, Idared, Lobo, Rubin, Rubinola, Gala. Występują także licznie w sadach śliwowych, gdzie praktycznie wszędzie mogą wyrządzać bardzo duże szkody. Są to najmniejsze szkodniki zasiedlające rośliny sadownicze, które mogą negatywnie wpłynąć na plon, powodując duże straty w jego wielkości i jakości. Do najważniejszych gatunków tych roztoczy należy zaliczyć przede wszystkim przędziorka owocowca, ale także przędziorka chmielowca, czy rubinowca owocowca.

Szkodliwe działanie przędziorka owocowca

Przędziorki nakłuwają i wysysają zawartość komórek miękiszu, co skutkuje zwiększeniem transpiracji i zmniejszeniem fotosyntezy. Owoce nie wyrastają i nie wybarwiają się. Uzyskuje się plon gorszej jakości, owoce są mniejsze i słabiej wybarwione. Słabiej też zawiązują się pąki kwiatowe na rok następny. Silnie porażone drzewa słabiej się rozwijają, są mniej wytrzymałe na mróz, bardziej podatne na choroby i słabiej owocują.

W czasie wegetacji na liściach tworzą się początkowo jasne plamki, które zlewają się w większe plamy. Uszkodzone liście brązowieją, zasychają i opadają. Na liściach, a zwłaszcza na ich dolnej stronie, widoczne są maleńkie roztocza.

Szkody powodowane przez przędziorki są tym większe im wcześniej zostaną wyrządzone. O ich dużej szkodliwości decyduje fakt, że w sezonie wegetacji może występować kilka pokoleń tego szkodnika (od 5 do 8), a także to, że posiadają zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się.

 

Progi zagrożenia – właściwie ocenić i szybko reagować.

Przędziorki powinny być zwalczane wczesną wiosną, aby nie dopuścić do ich niekontrolowanego rozwoju w trakcie sezonu. Dla tej grupy szkodników opracowywane są progi zagrożenia, które stanowią nieodzowny element integrowanej ochrony. Czerwone jaja zimowe przędziorka owocowca, mogące tworzyć złoża w okresie spoczynku drzew, są widoczne na gałęziach, pędach, wokół pąków oraz w rozwidleniach konarów.

Wykonanie lustracji zgodnie z podanymi poniżej wytycznymi oraz prawidłowa interpretacja wyników pozwolą na przeprowadzenie racjonalnej ochrony sadów, bez zbędnych opryskiwań i bez ryzyka strat w plonach.

Zgodnie z metodyką IO: W okresie bezlistnym, na 40 losowo wybranych drzewach należy przejrzeć po jednej, 2-3 letniej gałęzi na obecność zimowych jaj przędziorka owocowca. Oceny należy dokonać w skali 5-stopniowej, gdzie 0 oznacza, że jaja nie występują, 1 – są bardzo małe (pojedyncze jaja trudno zauważyć); 2 – umiarkowane (grupy jaj o średnicy ok. 0,5 cm); 3 – silne (grupy jaj o średnicy 0,5 cm do 1 cm); 4 – bardzo silne (czerwone plamki o średnicy większej niż 1 cm).

W przypadku oceny 0 i 1 − nie zwalczać przed kwitnieniem, 2 – wykonać lustrację w fazie różowego pąka, ocena 3 i 4 oznacza, że niezbędny jest zabieg przed kwitnieniem.

 

Wczesnowiosenne zwalczanie szkodników przy pomocy preparatów olejowych

Jeśli podczas lustracji sadów jabłoniowych w okresie bezlistnym (w okresie pękania pąków/ zielonego pąka kwiatowego), zaobserwuje się, że próg szkodliwości szkodnika został przekroczony, wówczas do pierwszego zabiegu należy wykorzystać preparaty olejowe, np. AKAROL 770 EC

Preparaty olejowe działają na szkodniki kontaktowo, na roślinie — powierzchniowo. Podczas opryskiwania preparaty te pokrywają cienką warstwą zimujące stadia szkodników i utrudniają procesy oddychania. Z doświadczenia wiadomo, że najczęściej do 10, a nawet 12 tygodni po opryskiwaniu, liczebność przędziorków była mała i nie przekraczała progu szkodliwości nawet wówczas, gdy w momencie opryskiwania populacja przędziorków była bardzo duża.

Preparaty olejowe wykazują  wysoką skuteczność, jeśli podczas opryskiwania jest w miarę ciepło (od 5 do 8°C) i słonecznie. Najlepiej, gdy kilka dni po opryskiwaniu temperatura nie spada zbyt raptownie, do zera lub poniżej. W stosunku do przędziorków niszczą jaja, ale skutecznie zwalczają też młode larwy (np. misecznika śliwowego). Nie zwalczają natomiast osobników dorosłych. Czasami środki olejowe mogą wykazać objawy niewielkiej toksyczności na liściach, widoczne w postaci drobnych plamek, które nie mają ujemnego wpływu na dalszy rozwój liści.

Fitotoksyczność występuje wówczas, gdy po użyciu preparatów olejowych temperatura przez kilka dni obniża się do zera lub poniżej. Wysoką skuteczność preparatów olejowych uzyskuje się tylko wówczas, gdy ciecz robocza zostanie dokładnie naniesiona i pokryje powierzchnię szkodnika tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. Biorąc pod uwagę fakt, że jaja zimowe przędziorka owocowca znajdują się głównie na dolnej stronie gałęzi i pędów, a przede wszystkim wokół pąków w różnych spękaniach, dokładne pokrycie jaj olejem nie jest łatwe.

Jakie szkodniki zwalczają preparaty olejowe

Preparaty olejowe AKAROL 770 EC, obok akarycydów, stosowane wczesna wiosną, są bardzo przydatne w zwalczaniu przędziorków i misecznika śliwowego. Środki te coraz bardziej zyskują na znaczeniu jeśli chodzi o ograniczanie populacji mszyc oraz bawełnicy korówki, skorupika jabłoniowego oraz miodówki gruszowej. Ich wysoka skuteczność potwierdzona zarówno w badaniach jak i w praktyce zachęca sadowników do coraz powszechniejszego stosowania.

Termin stosowania oleju parafinowego w sadach.

W sadach jabłoniowych preparaty olejowe należy zastosować w okresie pękania pąków, od początków stadiów mysiego ucha, najlepiej na początku wylęgania się larw z jaj zimowych, który zbiega się z fazą zielonego pąka jabłoni. Zabiegu nie należy opóźniać, ze względu na możliwość fitotoksyczności na młodych organach roślin.

Właściwe stosowanie AKAROL 770 EC – warunkiem skuteczności działania

By zapewnić dobre działanie oleju zabiegi opryskiwania należy wykonywać bardzo starannie podczas ciepłej i słonecznej pogody, w temperaturze nie niższej niż 5-80C, umożliwiającej równomierne rozprowadzenie cieczy użytkowej i dokładnie pokrycie nią zwalczanych szkodników. W trakcie wykonywania zabiegu drzewa powinny być suche.

Ciecz roboczą należy dokładnie nanieść i pokryć nią zimujące formy szkodnika, tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę , uniemożliwiającą wymianę gazową pomiędzy szkodnikiem a otoczeniem.

Mimo wczesnowiosennego stosowania, do zabiegów należy użyć dużej ilości wody. Zaleca się 900 - 1000 l cieczy użytkowej/ha, tak by ciecz spływała z pni i gałęzi. Tylko dokładne pokrycie drzew cieczą roboczą gwarantuje w dużej mierze efektywność wykonanego zabiegu.

Preparaty olejowe AKAROL 770 EC w rolnictwie ekologicznym

Zdaniem praktyków i specjalistów efektywność działania preparatów olejowych AKAROL 770 EC jest bardzo duża i porównywalna do standardowych akarycydów. Ze względu na brak powstawania odporności zwalczanych szkodników oraz bezpieczeństwo dla pożytecznych owadów (drapieżców i parazytoidów), mogą być stosowane w sadach ekologicznych, ale też powinny być szeroko wykorzystywane w powszechnej praktyce sadowniczej. AKAROL 770 EC jest zakwalifikowany przez Instytut Ochron Roślin - PIB  w Poznaniu do stosowania w rolnictwie ekologicznym i posiada stosowny certyfikat.

 

Odpowiedzialny producent środków owadobójczych, jakim jest Synthos AGRO, ostrzega: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone na etykietach produktów.

Powiązane artykuły

X