Pojawiają się objawy suchej zgnilizny przykielichowej. Jabłka z suchymi, brązowymi plamami zlokalizowanymi przy szypułce należy usuwać z drzew podczas przerzedzania. Objawy powinny jednak dać do myślenia – grzyby wywołujące suchą zgnilizną przykielichową są odpowiedzialne również za inne choroby.

– W sadach od kilku tygodni można obserwować objawy suchej zgnilizny. Nie jest to domena tylko Jonagoldów. Bardzo często występuje również na Ligolu czy Szampionie, może dotyczyć także innych odmian – mówi doradca sadowniczy, Piotr Zieliński.

Sprawcami choroby są przede wszystkim: grzyb Botritis Cinera odpowiedzialny za szarą pleśń oraz grzyby z rodzaju Alternaria oraz Fusarium. Do infekcji dochodzi zwykle w czasie kwitnienia, natomiast objawy mogą pojawiać się już od początku lata, nawet do zbiorów. Czasami zdarza się również iż objawy występują w czasie przechowywania. Walka z tą chorobą jest trudna, ponieważ okres kwitnienia jest dość newralgiczny, o zmiennej pogodzie, czasami nie ma „miejsca" na wykonanie zabiegu.  Tak było w tym sezonie. Wegetacja przebiegała szybko, sam okres kwitnienia był krótki, przez co sadownicy mieli pełne ręce roboty. Z tego też względu niektórych zabiegów nie zdążyli wykonać.

 – Jeśli zaobserwowaliśmy objawy, to uszkodzone jabłka należy usunąć w trakcie przerywki. Warto jednak zauważyć, że wyżej wymienione grzyby powodują również: Botritis Cinera szarą pleśń jabłek, Alternaria i Fusarium zgniliznę gniazd nasiennych, Fusarium również nietypowe gnicie. Pojawienie się suchej zgnilizny przykielichowej jest dowodem na obecność tych grzybów w naszym sadzie i sprawia konieczność przedzbiorczego zabezpieczania przed wyżej wymienionymi chorobami, które mógłby również dać o sobie znać w przechowalniach – wyjaśnia Pan Zieliński.

Dobrze jest oczyścić sad z owoców posiadających oznaki tej choroby przed zbiorami. Podczas przerzedzania ręcznego należy usuwać jabłka z objawami suchej zgnilizny. Jednak należy pamiętać, że gnicie przykielichowe może się ujawniać systematycznie, nawet w przechowalni, więc mając tego świadomość powinniśmy wykonać odpowiednie zabiegi przedzbiorcze i kontrolować jakość jabłek.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia