Zgorzel pędów borówki jest jedną z groźniejszych chorób grzybowych porażających plantacje borówek. Choroba może powodować ogromne straty w tej uprawie. Jest szczególnie niebezpieczna dla młodych krzewów, gdyż powoduje ich całkowite zamieranie. Z tego powodu zwalczanie zgorzeli pędów borówki wymaga stosowania odpowiednich fungicydów.

 

Sprawca choroby

Zgorzel pędów borówki powodowana jest przez grzyby (Godronia cassandraeDiaporthe vaccinii), które tworzą nekrozy na najmłodszych pędach. Do wnętrza komórek dostają się przez rany, które powstają przez opadnięcie liści. W przypadku silnego porażenia krzewów objawy choroby uwidaczniają się nie tylko na pędach, ale również na korzeniach, co prowadzi do śmierci rośliny.

 

Objawy zgorzeli pędów borówki

Zgorzel pędów borówki atakuje głównie młode pędy roślin. Objawy widoczne są na pędach jednorocznych i dwuletnich. Wizualnym objawem choroby są niewielkich rozmiarów brunatne plamy, które pojawiają się na spodniej części pędów. Wraz z rozwojem choroby plamy zwiększają swoją powierzchnię, na której widoczne są czarnej barwy zarodniki (piknidia). Porażone tkanki zostają oddzielone łukiem ze zbrunatniałych komórek. Przy wysokiej wilgotności powietrza zarodniki przenoszone są na kolejne rośliny przez cały okres wegetacji. Szkodliwość choroby polega na zamieraniu pędów, co ma wpływ na wielkość i jakość plonów.

 

Profilaktyka w uprawie borówki

Zapobieganie rozwojowi zgorzeli pędów borówki należy rozpocząć już na etapie zakładania plantacji, stosując odpowiednie działania profilaktyczne. Pierwszym krokiem jest wybórzdrowych, kwalifikowanych sadzonek, bez widocznych objawów chorobowych. Należy zwrócić także uwagę na dobór odmian o małej wrażliwości na tę chorobę, co jest jedną z najważniejszych metod ograniczania zgorzeli pędów.Duże znaczenie odgrywa również wybór właściwego stanowiska pod plantację borówki. Powinny to być stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru.

 

Zapobieganie rozwojowi zgorzeli pędów borówki

Ogromne znaczenie odgrywa odpowiednia rozstawa, która zapewnia właściwą wentylację poszczególnych krzewów. Należy unikać zbyt dużego zagęszczenia krzewów. Zalecany odstęp między sadzonkami powinien wynosić od 0,7 do 1 m w rzędzie oraz od 2 do 3,5 m pomiędzy rzędami w zależności od sposobuwykonywania zbioru. Ważne jest także regularne cięcie formujące i prześwietlające borówek. Nie zaleca się obsypywania roślin zbyt grubą warstwą podłoża (ziemi, kory lub trocin), gdyż może to zwiększyć podatność borówek, a zwłaszcza ich dolnych pędów na infekcje.

 

Zwalczanie chemiczne zgorzeli

Zapobieganiedalszemu rozwojowi choroby możliwe jest dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślin na plantacji, która polega przede wszystkim na usuwaniu pędów, które uległy porażeniu. Najskuteczniejszą metodą zwalczania zgorzeli pędów borówki jest stosowanie odpowiednich chemicznych środków ochrony roślin. Opryski fungicydami wykonuje się przede wszystkim wiosną w fazie od pękania pąków oraz jesienią w okresie opadania liści borówek. Wybór fungicydów do walki z chorobą jest niewielki.  Polecanym preparatem do zwalczania zgorzeli pędów borówki jest środek Yamato 303 SE, który działa systemicznie. Fungicyd ten stosuje się w terminie od fazy początku rozwoju kwiatostanu do końca fazy kwitnienia w dawce od 1,2 do 1,5 l/ha. Opryski przy użyciu tego środka można wykonywać również przed rozwojem zawiązków owoców oraz po zakończeniu zbiorów.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia