Zgorzel kory, rak drzew i inne grzybowe pasożyty ran: okres bezlistny - zabezpieczanie ran po cięciu: zasmarowywanie ran pastą  Funaben Eko lub oprysk Topsin M 500 SC (1,5l/ha).
Zaraza ogniowa:  Champion 50 WP, (3 kg/ha); Cuproflow 375 SC, (2 l/ha); Cuproxat 345 SC (3l/ha); Funguran – OH 50 WP (3 kg/ha); Kocide 101 WP (3 kg/ha); Neoram 37,5 WG (2kg/ha).

Miodówka gruszowa: W RP zarejestrowane są  Actara 25 WG (0,16-0,2kg/ha-dodać Silwet, Slippa lub Super Zwilżacz); Agricole (3l/ha)..
Program belgijski: W Belgii w rejonach produkcji owoców grusz mają posadzone wysokie żywopłoty, w odległości mniej więcej, co 200 mb od siebie.

Po pierwsze: W Belgii w fazie bezlistnej, po rozpoczęciu oblotów przez miodówki wykonuje się zabieg pyretroidami. Ta grupa preparatów w tej fazie   również zwalcza wzdymacza i podskórniki gruszowe!

Po drugie: W fazie nabrzmiewania pąków kwiatowych stosują: 7-8l/ha oleju parafinowego. Za 4 dni po oleju wykonuje się zabieg używając: 3 kg/ha preparatu zawierającego mancozeb + 50 kg/ ha glinki kaolinowej. Zaznaczają jednak bardzo istotną uwagę!: Olej parafinowy nie może być stosowany przed przymrozkiem, bo wówczas parzy! I druga: Ne można mieszać oleju parafinowego z mankozebem.

Po trzecie: Za około 7-10 dni później (w zależności od tempa wegetacji) stosują kolejne 7 l/ha oleju parafinowego. Za 4 dni po oleju wykonuje się zabieg używając: 6 kg preparatu siarkowego (np.Tiotar)+ 30 kg/ha mączki kaolinowej.

Po czwarte: Wykonuje kolejne trzy zabiegi, w odstępach 7-10 dniowych (w zależności od tempa wegetacji) po 25 kg/ha mączki kaolinowej.
Mancozeb jako substancja ma działanie jajobójcze, a mączka kaolinowa zapewnia taką barwę odblasku liści w słońcu, że samice miodówki nie zauważają liści i w związku z tym lecą składać jaja do sadu sąsiada!

To niestety nie koniec problemu.  Do sadu nanoszą  owada o łacińskiej nazwie Anthocoris (jeden z wielu pożytecznych dziubaków!) oraz pielęgnują wręcz skorki. W sierpniu wieszają na drzewach małe, z wyperforowanymi dziurkami, wykonane z czarnej folii, a wypełnione sianem lub sieczką słomy woreczki. Stanowią one zimowe schronienie dla skorków, które w roku następnym są efektywnym pomocnikiem w zwalczaniu miodówek. W nawożeniu dolistnym stosują w lecie siarczan magnezu i saletrę potasową, które to nawozy zniechęcają miodówki do znoszenia jaj na opryskiwanych drzewach. Dopiero jako  ostateczność traktują możliwość zwalczania miodówek Enwidorem, który u nich ma również rejestrację na miodówki. Warunek, że musi on być stosowany do momentu kiedy 30% jaj jest barwy żółtej a pozostałe są białe.
W Holandii producenci gruszek po pojawieniu się muchówek miodówki, w fazie pękania pąków, ale nim pokaże się zielona tkanka, stosują mieszaninę oleju parafinowego (10l/ha) + 5 kg/ha) preparatu siarkowego. Zasady takie same jak przy stosowaniu oleju parafinowego u jabłoni.

Źródło: Wskazówki dla Grup Doradztwa Celowego w okresie pękania pąków, Sandomierz 28.03.2011 roku, Adam Fura
 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin