Większość sadowników decyzję o zakupie skrzyniopalet podejmuje w ostatniej chwili, na krótko przed zbiorami, kiedy okazuje się, że plon będzie większy niż się spodziewali bądź stan skrzyń w magazynie jest na tyle niezadowalający, że nie ma już czego łatać i trzeba część z nich dokupić. Wtedy okazuje się, że na ten sam pomysł wpadli również inni sadownicy, a producenci skrzyniopalet mają tak dużo zamówień, że nie mogą się z nimi obrobić. Ceny idą w górę… Może warto dokonać zakupu wcześniej?

Zamawiać teraz czy czekać?

Tę decyzję każdy musi podjąć indywidualnie. Chcemy jednak zwrócić uwagę na pewne zalety, które ma wcześniejsze zamawianie skrzyniopalet.

- Po pierwsze, uda się zrealizować zakup, zanim zamówienia zaczną spływać do producentów lawinowo.

- Będzie czas na rozeznanie się w ofertach różnych producentów i wybór propozycji najbardziej korzystnej.

- Przy wcześniejszym zakupie są lepsze warunki do negocjacji ceny.

- Drewno zdąży przeschnąć, zanim w skrzyniach zostaną umieszczone owoce.

- O ile będzie taka potrzeba, zdążymy wprowadzić do drewnianych konstrukcji niezbędne modyfikacje (np heblowanie drewnianych powierzchni czy zaokrąglenie brzegów desek, aby nie uszkadzały owoców).

Skrzyniopalety drewniane

Cieszą się największą popularnością. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, możliwiość samodzielnej naprawy w przypadku wystąpienia uszkodzeń, lekkość i zwrotność w transporcie. Problemem będzie trwałość – z biegiem czasu drewno, jako materiał naturalny, podlega biologicznym procesom rozkładu. Z uwagi na przeznaczenie skrzyniopalet do przechowywania żywności, nie można traktować ich impregnatami, co ogranicza czas użytkowania do ok. 10 lat.

Standardowymi wymiarami skrzyniopalet do jabłek są 1,2 x 1 x (0,77) 0,8 m. Gruszki przechowuje się w skrzyniach niższych (np. h = 0,6 m).

Najczęściej  paleta stoi na klockach (dojazd wózkiem ze wszystkich czterech stron) albo na kantówkach (dojazd z dwóch stron). Możliwe są również rozwiązania z pochyłą podłogą oraz boczną klapą na zasuwkę, które umożliwiają szybkie opróżnienie skrzyni z owoców.

Skrzynia skrzyni nierówna. Na co zwracać uwagę?

- Ważny jest rodzaj drewna, z którego wykonano poszczególne elementy skrzyniopalety. Buczyna, drewno grabowe czy dębowe jest wytrzymalsze niż drewno iglaków. Dlatego ważne, aby z drewna gatunków liściastych wykonywać elementy wzmacniające konstrukcję oraz najbardziej podatne na uszkodzenia. Większy udział szlachetniejszych gatunków drewna w konstrukcji skrzyniopalety podniesie jej cenę.

- W jaki sposób zostały zespolone drewniane elementy? Gdzie zastosowano gwoździe, śruby, a gdzie klejenie?

- Czy nie ma wystających elementów (np. końcówek gwoździ) wewnątrz oraz na zewnątrz skrzyniopalety?

- Czy skrzynie obite są kątownikami (zabezpiecza to konstrukcję przed rozluźnianiem).

- Czy kątowniki zostały ocynkowane?

- Z ilu stron podstawa skrzyniopalety umożliwia dojazd wózkiem widłowym, a z ilu ręcznym?

- Jaka jest trwałość skrzyniopalety w warunkach obniżonej temperatury (przechowywanie w chłodni)?

Samoróbka?

Niektórzy sadownicy decydują się na wykonywanie skrzyniopalet samodzielnie, zazwyczaj na małą skalę. Zdarza się na przykład, że zagraniczny odbiorca życzy sobie towaru w skrzyniach o wymiarach innych niż standardowe. Wówczas producent skrzyniopalet nie chce bądź nie ma czasu na wykonanie 10 skrzyń na specjalne zamówienie, odbiegających od normy. Do samodzielnego skonstruowania skrzyniopalet trzeba mieć choćby minimalne zaplecze sprzętowe i umiejętności do pracy stolarskiej.

Znacznie częściej prace wykonywane samodzielnie ograniczają się do wprowadzania jakichś modyfikacji (np. elementów z okuciami metalowymi, heblowania nie wygładzonych powierzchni) bądź drobnych napraw, na które zdecydowanie więcej czasu jest poza sezonem.  

A może plastik?

- Palety wykonane z tworzyw sztucznych są znacznie trwalsze niż drewniane (okres użytkowania do 20 lat).

- Nie podlegają biologicznym procesom rozkładu.

- Są odporne na zjawiska atmosferyczne (upał, mróz).

- Nie nasiąkają wodą i nie wypaczają się.

- Można je łatwo myć i dezynfekować, co ogranicza rozwój chorób przechowalniczych.

- Są drogie.

- W przypadku wystąpienia pęknięć i innych uszkodzeń nie jest możliwa samodzielna naprawa.

Najnowsze komentarze

Choroby i szkodniki

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection