Jakość jabłek to wynik ciężkiej pracy – dr Andrzej Soska

Tylko produkując owoce wysokiej jakości i to w dużych partiach jesteśmy w stanie konkurować na rynkach zagranicznych. Wysoka jakość jabłek daje nam możliwość eksportu na rynki Europy Zachodniej, na rynki azjatyckie, czy do krajów Afryki Północnej oraz zdobywać nowe kierunki zbytu, co jest niezwykle ważne, ponieważ nasza produkcja jest znacznie większa niż to co jesteśmy w stanie skonsumować na krajowym rynki. - powiedział dr Andrzej Soska na szkoleniu on-line, które zostało zorganizowane dla sadowników w ramach projektu #wybieramPOLSKIEjabłka.

Na rynku deserowym zbyt znajdują tylko owoce wysokiej jakości. Producenci myśląc o jakości jabłek przede wszystkim biorą pod uwagę: jakość zewnętrzną owoców, wielkość, wybarwienie oraz kształt typowy dla odmiany. Istnotne by skórka była gładka, bez ordzawień, co jest wyznawniem w przypadku niektórych odmian. Z punkt widzenia konsumentów, oprócz walorów wizualnych najważniejsze są: kruchość, soczystość, jędrność i smak. 

Odpowiednie cięcie, regulacja wigoru drzew, nawożenie, stosowanie bioregulatorów, przerzedzanie, odpowiedni termin zbioru - to ważne aspekty mające wpływ na jakość owoców, więcej w materiale filmowym.

Poniżej zamieszczamy link do całości szkolenia dr. Andrzeja Soski pt. "Jakość jabłek to wynik ciężkiej pracy" dr Andrzeja Soski:

 

 

 

Powiązane artykuły