Jak bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin?

Nie wszystkie środki ochrony roślin lub nawozy dolistne można bezkarnie ze sobą mieszać. Wie o tym większość sadowników. Powodzenie oprysku może być uzależnione od warunków panujących w zbiorniku. Producenci komponują substancje w taki sposób, aby dobrze się rozpuszczały, nie pieniły się, nie rozpadały itp. Każda substancja ma swój specyficzny skład. Oznacza to, że mieszanie różnych formuł może być ryzykowne, jeśli nie pasują do siebie. Dotyczy to zarówno biologicznych, jak i chemicznych środków ochrony roślin i biostymulatorów.

Na przykład zdecydowanie odradza się mieszanie boru i kaptanu. Po wymieszaniu tych substancji zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale kaptan rozpada się bardzo szybko w roztworze boru. Przy pH 5 kaptan może pozostawać w roztworze przez godziny (okres półtrwania 1100 minut), ale przy pH 10 rozpad całego kaptanu to kwestia sekund. Dodanie boru do roztworu kaptanu znacznie zwiększa pH, a kaptan bardzo szybko się rozpada. Inne środki zwiększające pH to Chorus i Switch. Nie powinno się mieszać tych środków z kaptanem. Kaptan można bezpiecznie mieszać z Score, Topazem i mocznikiem.

Zakwaszenie roztworu kaptanu preparatem MAP po zmieszaniu ze środkiem podwyższającym pH, nie jest dobrym pomysłem, producent wyprodukował bor lub Swith o tak wysokim pH nie bez powodu. Te środki prawdopodobnie mają wysokie pH zapewniające dobry efekt lub stabilność preparatu.

Źródło: nfofruit.bl

Powiązane artykuły