Grusze: Plon wyższy o 9,5 t/ha

vgruszeObecnie w Belgii i Holandii sady gruszowe zajmują powierzchnię 15 tys. ha. W ostatnich 5 latach przybyło 2000 ha nowych nasadzeń. Co roku zbiera się w tych dwóch krajach 500-600 tys. ton gruszek, głównie Konferencji, która stanowi do 90% produkcji. Mały udział mają pozostałe odmiany: Komisówka i Lukasówka po 5%. 

Analizując sytuację z ostatnich 18 lat widać znaczące zmiany w powierzchni upraw gruszy w Holandii, która wzrosła z 6 tys. ha do 8700 ha w 2014 r. Jednocześnie zwiększyły się plony z 24 t/ha do 40 t/ha.  10% najlepszych gospodarstw w tym kraju jest w stanie wyprodukować powyżej 60 ton gruszek/ha.

Systemy uprawy
Najpopularniejsze w Holandii systemy uprawy to prowadzenie drzew z dwoma przewodnikami. Grusze sadzone są w rozstawie 1-1,25 m, a rzędy w odstępie 3,00-3,25 m. W tym systemie przewodniki oddalone są od siebie w rzędzie co 0,5-0,6 m. Natomiast w systemie V drzewa w rzędzie oddalone są od siebie co 1 m, a przewodniki rozpięte są na szerokości 1 m, a oddalone od siebie w rzędzie co 0,5 m. W tym systemie szerokość międzyrzędzi wynosi 3,25 m. W sadach gdzie grusze formuje się we wrzeciona, szerokość międzyrzędzi wynosi 3,00-3,25 m, odległość drzew w rzędzie to 1,00-1,25 cm. Super wrzeciono pozwala na zmniejszenie odległości: w rzędzie jest to 0,5 m, między rzędami 2,8-3,00 m.

josdewitPodkładki
W Holandii często obserwuje się problemy z Konferencją szczepioną na Pigwie C: brak wzrostu, uszkodzenia mrozowe, a nawet zamieranie gruszy.  Aby rozwiązać ten problem prowadzono badania nad zrastaniem się drzewa przy zastosowaniu wstawek np. Beurre d’Anjou czy Komisówki, przy czym ta druga wstawka wypadała w doświadczeniach najlepiej. W ostatnich latach bardzo dobrze jako podkładka oceniana jest pigwa Q-Eline, która może zainteresować także polskich sadowników.  Wykazuje taką produktywność jak pigwa C i Adams, ale jest mniej wrażliwa na mróz. Co ciekawe, owoce Konferencji rosnące na tej wstawce są znacznie mniej ordzawione.

Produkcja
Główny cel holenderskich sadowników to uzyskanie dużych owoców Konferencji , zielonych i lekko ordzawionych. Aby wyprodukować duże gruszki trzeba przede wszystkim uzyskać na drzewach dużo młodych pędów. W badaniach prowadzonych w Holandii porównywano rozmiar owoców zbieranych ze starych i młodych pędów.  Na starych pędach 60% owoców miało mniejszy rozmiar niż 65 mm, na młodych tylko 30%. Badania dowiodły, że na młodych pędach owoce mają średnicę o 4 mm większą, są o 3 mm dłuższe i o 30 g cięższe. Przy założeniu, że z 1 drzewa zbiera się 100 owoców, różnica w plonie pomiędzy drzewami na których dominują młode pędy a nie stare, wynosiła 9,5 tony/ha.

Informacje pochodzą z wykładu Josa de Wita z targów FruitPRO

Przeczytaj także: Ciecie jabłoni wg Petera

Powiązane artykuły

Murawa z samosiewu czy zasiew celowy?

W chwasty wrzątkiem

X