strawberries 356922 640W związku z zakończonym sezonem truskawkowym warto pomyśleć o zabiegu koszenia liści polecanym szczególnie na plantacjach zakładanych z sadzonek pochodzących z mateczników o niegwarantowanej zdrowotności. Zabieg taki pomoże w niszczeniu siedlisk patogenów wywołujących szarą pleśń oraz białą i czerwoną plamistość liści. Ograniczy wystepowanie roztocza truskawkowa oraz zwiększy skuteczność zabiegów pielęgnacyjnych. Koszenie osłabi także siłę wzrostu, ponieważ roślina odbudowując część nadziemną, wytworzy mniej rozłogów.

Jakie plantacje kosić?
Pierwszy raz kosi się liście na plantacjach dobrze rozkrzewionych, zazwyczaj po pierwszej pełni owocowania. Jeśli zdarzy się, że jednak, że rośliny rosną słabo, z zabiegu należy zrezygnować. Specjaliści odradzają koszenia na plantacjach starszych, niż 3-letnie, gdyż w tym przypadku mogą one słabiej owocować.

Ostatni dzwonek
Przyjmuje się, że truskawki nie powinny być koszone później, niż dwa tygodnie po zbiorze, gdyż może to zmniejszyć możliwości roślin w przyszłorocznym plonowaniu, zahamować wzrost koron bocznych oraz sprawić, że roślina nie będzie odporna na mróz. Bardzo istotna jest również wysokość koszenia: na plantacjach jednorocznych jest to 3 – 5 cm, natomiast na starszych – ok. 5 – 7 cm. W każdym przypadku należy uważać, aby nie uszkodzić wierzchołków wzrostu, na których formują się pąki.
Jeśli nasza plantacja była zaatakowana była grzyby i roztocza oraz jest zachwaszczona, a my nie będziemy mechanicznie niszczyć rozłogów, konieczne jest wygrabienie liści.

Niszczenie rozłogów
Rozłogi konkurują z roślinami macierzystymi o wodę i składniki pokarmowe, mogą być więc przyczyną słabszego plonowania. Niszczenie ręczne jest bardzo pracochłonne (1 ha to ok. 200–300 roboczogodzin). Najczęściej poleca się glebogryzarkę. Musimy jedynie pamiętać, aby noże pracowały płytko! Nie chcemy przecież uszkodzić korzeni głównych roślin oraz przesuszyć gleby. Wśród środków chemicznych najczęściej stosowanym jest Reglone 200 SL (pierwszy zabieg – po zakończeniu zbiorów, drugi miesiąc później).

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin