ciecie letnieWśród zabiegów agrotechnicznych wpływających na jakość jabłek, duże znaczenie ma letnie cięcie drzew. Wpływa ono przede wszystkim na poprawę wybarwienia owoców, a co za tym idzie, podwyższenie ich wartości handlowej. Ponadto, jabłka dobrze oświetlone szybciej osiągają pożądane rozmiary oraz są smaczniejsze.

– Cięcie letnie jest niezmiernie ważne. W drugiej połowie lipca, drzewo zawiązuje pąki na następny rok. Zrobi to w miejscu najlepszego nasłonecznienia, czyli prawdopodobnie na wegetatywnych pędach, które i tak w zimę trzeba będzie usunąć – mówi Pan Jarosław, lider grupy zajmującej się cięciem sadów.

Według naszego rozmówcy letnie cięcie przeprowadza około 50% sadowników. Zabieg rozpoczyna się w drugiej połowie lipca na odmianach wczesnych. Średnio wczesne jabłonie tnie się w sierpniu, a zimowe pod koniec sierpnia i na początku września. Należy przestrzegać tych terminów, mając na uwadze, że przy dobrej pogodzie rumieńcowi potrzeba około 3 tygodni, aby nabrał intensywności. Jeśli zrobimy to za wcześnie, niepotrzebne pędy mogą wyrosnąć powtórnie, jeśli natomiast zbyt późno – drzewo będzie mniej odporne na mróz.

– W zasadzie każdy sadownik ma własny sposób na cięcie i uważa go za najlepszy, chociaż stosowane metody nie zawsze przynoszą drzewu korzyść – dodaje Pan Jarosław i proponuje dobrze przyjrzeć się drzewom, zanim przystąpi się do cięcia.

– Wszystko zależy od tego, ile jabłek mamy na drzewie. Jeśli jest ich dużo, to nie powinniśmy mocno ciąć. To także dzięki liściom produkowane są niezbędne do wzrostu owoców składniki. Pozbawiając drzewo liści, zatrzymamy wzrost dojrzewających jabłek. Często ludziom wydaje się, że jak usuną gałęzie, to drzewo skupi się na dokarmianiu owoców. A to właśnie one uczestniczą w tym procesie!

Pan Jarosław zwraca także uwagę na inne błędy:

– Słyszałem nie raz opinię, że letnie cięcie powinny przejść zarówno odmiany wybarwiające się na czerwono, jak i te na zielono. To bzdura. Przy odmianach o zielonych owocach, takich jak np. Mutsu, musimy zachować ostrożność i zostawić jak najwięcej cienia. Niezmiernie ważnym jest bowiem, aby chronić owoce przed rumieńcem. Mutsu z żółtym „policzkiem” nie ma już wysokiej wartości handlowej. Cięcie musi być więc bardzo rozważne – mówi Pan Jarosław.

Cieniując pędy powinniśmy zwrócić uwagę, aby owoce nie były odsłonięte całkowicie. Jeśli pęd wyrasta nad owocami, skróćmy go za 2, 4 liściem. Jeśli pędów jest bardzo dużo, możemy je wyrwać u podstawy. Są one bowiem niepotrzebną konkurencją o składniki mineralne. Zostawiajmy jednak pewien cień, aby intensywne słońce nie poparzyło naszych owoców (szczególnie w odmianach o zielonej i żółtej skórce). Pozostawiajmy krótkopędy niezacieniające, wyrastające w bok. Usuwać należy natomiast tzw. „wilki” wyrastające z pnia oraz grubych konarów.

– Kategorycznie odradzam letnie cieniowanie wierzchołków drzew, ponieważ chronią one wszystkie owoce przed wyjątkowo intensywnym słońcem oraz ewentualnym gradobiciem – dodaje nasz rozmówca.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin