Rak bakteryjny drzew owocowych (Pseudomonas syringae)

Biologia
Na czereśniach i wiśniach objawy raka bakteryjnego drzew owocowych widoczne są na wszystkich nadziemnych organach drzewa. Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają. Następnie z porażonych kwiatów bakterie przenikają do krótkopędów i gałęzi. Na zainfekowanych pędach widoczne są wycieki gumy, na owocach pojawiają się brunatne gnilne plamy, a na liściach wodniste, żółte przebarwienia, w których miejscu tkanka brunatnieje i wykrusza się. Jesienią bakterie raka wnikają do pędów przez blizny po opadłych liściach i tam zimują. Na wiosnę rak bakteryjny drzew owocowych powoduje zamieranie pędów i tworzy nekrozę kory. Bakterie raka zimują na powierzchni porażonych pędów, w pąkach oraz w miękiszu korowym drzew. Wiosną razem z gumowatymi wyciekami soku roślinnego zasiedlają powierzchnię pędów. Bakterie rozpryskiwane są przez krople deszczu, przedostają się na kwiaty, liście i zawiązki owoców i wnikają do pędów. Gdy jest duża wilgotność powietrza, na porażonych pędach pojawiają się liczne wycieki gumy. Duże znaczenie mają infekcje kwiatów dokonane wiosną oraz jesienne zakażenie pędów poprzez blizny po opadłych już liściach. Drogą do infekcji dla raka bakteryjnego drzew owocowych mogą być również uszkodzenia pędów moreli np. przez zwójkę koróweczkę.

Szkodliwość
Choroba ta atakuje sady czereśniowe, wiśniowe, morelowe, brzoskwiniowe, czasem też jabłoniowe i gruszowe powodując duże straty gospodarcze. Bardzo groźne są jesienne infekcje gałęzi, konarów i pni, na których tworzą się rozległe rany spowodowane przez raka bakteryjnego drzew owocowych. Kora zamiera i pęka odsłaniając drewno, a na pędach pojawiają się zgrubienia i intensywne wycieki gumy. Patogen ten może spowodować obniżenie odporności drzew na przymrozki przez wykorzystanie składników pokarmowych rośliny żywicielskiej oraz produkcję toksyn.

Zwalczanie
W celu ograniczenia występowania raka bakteryjnego drzew owocowych należy usuwać i niszczyć silnie porażone drzewa. W przypadku mniej porażonych drzew – wycinać i niszczyć zrakowaciałe pędy, a miejsca po wycięciu zabezpieczać pastami ochronnymi bądź farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Wskazane jest również wycinanie z grubszych pni i konarów obumarłej kory oraz zabezpieczanie tych miejsc pastami ochronnymi. W sadach, gdzie występuje rak bakteryjny drzew owocowych nie uzupełniać nasadzeń nowymi drzewami. Obecnie do zwalczania raka bakteryjnego drzew owocowych zarejestrowane są następujące preparaty:
- Champion 50 WP,
- Cuproflow 375 SC,
- Flowbrix 380 SC,
- Funguran EASY 50 WP,
- Kocide 101 WP,
- Miedzian 50 WP,
- Miedzian Extra 350 SC,
- Neoram 37,5 WG,
- Nordox 75 WG.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X