Czy da się ograniczyć nawożenie?

Czy istnieją możliwości ograniczenia nawożenia mineralnego tak w sadach jak i na polach? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest wielowątkowa, ale brzmi twierdząco. Tak można zmniejszyć ilości stosowanych posypowo nawozów mineralnych. Trzeba jednak wiedzieć i pamiętać o kilku podstawowych informacjach.

Po pierwsze jakiego nawożenia nie da się uniknąć, a jak spowodować, żeby było ono racjonalne. Po wtóre, co najlepiej wybrać (jakiego rodzaju nawozy i sposoby ich podania) do uzupełnienia nawożenia posypowego i kiedy to robić. Po trzecie jak maksymalnie wykorzystać to co jest już w glebie np. fosfor, jak go udostępnić w roślinach i jak generalnie spowodować utrzymanie substancji mineralnych w glebie przez dłuższy czas, tak aby były dostępne i osiągalne dla roślin przez całą wegetację. Rozwinięcie tego ostatniego zagadnienia także w poprzednim odcinku SiP (https://youtu.be/2uDtmZgduD4 ), w którym była mowa o wynikach doświadczeń stosowania HBG w truskawkach. O tym i kilku innych aspektach nawożenia w dzisiejszym odcinku.

Jak Państwo zobaczycie temat bardzo rozległy, wiele wątków, wiele aspektów nie o wszystkich udało się porozmawiać, tym bardziej zachęcamy do dyskusji dzielenia się własnymi przemyśleniami. Każda rozmowa rozwija, pozwala spojrzeć na temat z różnych perspektyw.

Powiązane artykuły

Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek 23.11. 2021

Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek 02.11.21

Maliny w tunelu – zbiory wciąż trwają

X