W czasie chłodów – Komunikat jagodowy UPL 15.04.2024

Nadchodzi zmiana pogody i już dziś jest znacznie chłodniej. Z dużym prawdopodobieństwem należy się spodziewać lokalnych przymrozków w najbliższym czasie. Mamy jeszcze chwilę, by przygotować plantacje roślin jagodowych na ten trudny czas.

Tam gdzie to możliwe konieczne jest zastosowanie okryw z włókniny. Sprawdzi się to w przypadku truskawek. Pamiętać należy że pod okryciem wzrasta wilgotność co sprzyja rozwojowi chorób. Zatem przed okryciem należy wykonać zabieg fungicydowy. W truskawkach będzie to Captan, tam gdzie mamy już kwitnienie z dodatkiem systemicznie działającego Pyrusa.

Licho nie śpi

Nie tylko mróz może uszkadzać rośliny. Wraz ze spadkiem temperatur może dojść do infekcji przez choroby bakteryjne, co jest bardzo niebezpieczne chociażby w przypadku borówki. W celu wsparcia odporności roślin na różne patogeny, w tym te bakteryjne można jeszcze zastosować Vaxiplant, którego działanie w roślinie będzie utrzymywało się przez kilkanaście dni.

Nie dać zamarznąć

Zamarzająca woda w komórkach roślinnych tworzy kryształy, rozsadzając i niszcząc ściany komórkowe. Należy zrobić zatem wszystko, by zagęścić soki komórkowe i tym samym obniżyć temperaturę krystalizacji. W tym celu warto zastosować nawozy potasowe lub fosforowo-potasowe. Potas odpowiada za gospodarkę wodą w roślinie, prace aparatów szparkowych, przez co roślina łatwiej oddaje wodę. Fosfor zaś jest niezbędny w przemianach energetycznych, a tej energii będą one potrzebowały na pewno wiele.

W kombinacji z takim dokarmianiem dolistnym należy sięgnąć po biostymulację, stosując bogaty w fitohormony BM Start w dawce 2l/ha w połączeniu z ASAHI, który jest doskonałym antystresantem.

Tuż po

Również po przymrozku konieczne jest zastosowanie regenerującej mieszaniny BM Start + ASAHI przemiennie z nawozami wapniowymi, bo to wapń będzie jednym z niezbędnych materiałów budulcowych dla uszkodzonych tkanek.

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

 

Powiązane artykuły

X