Gąsienice pojawiają się na plantacjach borówki - Komunikat jagodowy UPL 19.04.2024

Na planacjach borówek wszyscy zaabsorbowani są przymrozkami i wszystkimi problemami związanymi z zimną aurą i obawą o zapylenie, podczas gdy owady zapylające nie wychylają skrzydła z kryjówek. Natura jednak nie znosi pustki i wraz z rozwojem krzewów rozwijają się również szkodniki. Misecznik już mocno przytwierdził się do pędów i zaczyna żerowanie. Na zielonych częściach można znaleźć innych gości.

Z małym opóźnieniem, ale pojawiły się na plantacjach różnego rodzaju gąsienice zwójek. Żerują na liściach, kwiatach i młodych zawiązkach. Miejscami potrafi być ich całkiem sporo i powodują znaczne uszkodzenia.

Nie można zatem czekać i konieczne jest szybkie działanie. Mamy kwitnienie, które potrwa jeszcze długo. Koniecznym jest więc zastosowanie produktów bezpiecznych dla owadów zapylających. Najskuteczniejszym będzie w tym momencie Xentar WG. Zawarta w nim toksyna jest specyficzna i precyzyjnie zwalcza gąsienice bez wpływu na inne gatunki owadów. Jest to produkt kontaktowy, więc nie są mu straszne panujące teraz niskie temperatury, w przeciwieństwie do rozwiązań o działaniu systemicznym. Ponadto, mimo tego, że jest oto produkt pochodzenia biologicznego nie ma w sobie żywych organizmów przez co można go stosować łącznie z potrzebną teraz ochroną fungicydową a także biostymulatorami jak np. Asahi i BM Start, które powszechnie stosowane są w celu łagodzenia skutków przymrozków.

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jeżyny inaczej

Duke jak Chandler – efekty po zastosowaniu alg

X