W truskawkowym tunelu – tuż przed zbiorami. Komunikat jagodowy UPL 23.04.2024

W truskawkowych tunelach zaczynają się pojawiać pierwsze dojrzałe owoce. Do pełni zbiorów jeszcze kilka dni. Nie można jednak cieszyć się zawczasu...

Ostatnie zimne noce zmusiły plantatorów do okrywania roślin włókniną, by uchronić rośliny przed mrozem. Pod taką kołderką błyskawicznie może dochodzić do infekcji przez szarą pleśń. Sytuacji nie poprawiało to, że również podczas dnia temperatura podnosiła się nieznacznie, a duża wilgotność powietrza uniemożliwiała prawidłowe osuszenie roślin w tunelu.

Koniecznie jest zatem na tej ostatniej prostej wykonanie zabiegów zwalczających szara pleśń. Wykorzystując 3 dni karencji warto zastosować pirymetanil w postaci Pyrusu 400SC, który doskonale sprawdzi się we wciąż panujących niezbyt wysokich temperaturach. Po takim zabiegu czyszczącym podczas dojrzewania i zbiorów wskazane zabezpieczanie produktów bezpozostałościowych, biologicznych. Idealnie sprawdzi się tu Vaxiplant, który będzie niejako systemicznie działał na rośliny budując ich odporność od wewnątrz. Laminaryna doskonale spisze się w rotacji lub mieszaninie zbiornikowej z fungicydami na bazie żywych mikroorganizmów, jak np. Polyversum, których rozwój nie będzie hamowany przez nadmiar promieniowania UV, które jest rozpraszany przez folię.

Dorodne do końca

Nie jest tajemnicą, że to pierwsze zbierane owoce są najdorodniejsze. Im dalej w zbiory tym owoce będą drobniejsze. Pierwsze owoce dojrzewają, a ostatnie kwiaty jeszcze dokwitają. To o te ostatnie owoce i ich wielkość należy teraz powalczyć. Dobrym orężem w tej walce będzie biostymulator CALIBRA, który rozpędza małe owoce do intensyfikacji podziałów komórkowych, przez co te w efekcie będą większe. 2 razy po 2l co ok. 7 dni to rekomendacja dla pobudzenia wzrostu ostatnich owoców. Będzie to szczególnie cenne dla odmian o rozciągniętym zbiorze jak np. Rumba.

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jeżyny inaczej

Duke jak Chandler – efekty po zastosowaniu alg

X