Truskawka – coraz więcej kwiatów. Komunikat UPL 30.04.23

Z każdym słonecznym dniem na truskawkowych plantacjach przybywa kwiatów. Odmiany wczesne są w pełni kwitnienia, ale również na tych późniejszych widać już pierwsze kwiaty.

Pogoda kilku ostatnich dni jest istnie wakacyjna. Wzrost mocno przyśpiesza i mimo słońca w takich warunkach zastanowić się nad kilkoma rzeczami.

Kwieciak

Szkodnik ten największe szkody czyni nocami, i to ciepłymi nocami a takie właśnie się pojawiły. Konieczne są satem codzienne lustracje i ewentualne wystawianie pułapek.

Dziurki na liściach objawy żerowania kwieciaka

Dziurki na liściach - objawy żerowania kwieciaka

Uszkodzenia mrozowe

Po ostatnich przymrozkach mamy wiele czarnych kwiatów, te już nie ozdrowieją. Są jednak też takie kwiaty, które są uszkodzone, ale dalej się rozwijają. Tam warto sięgnąć po zabiegi regeneracyjne, aby wyciągnąć z nich jak największe owoce. Ponadto uszkodzeniu uległy również liście, a tam gdzie były okrywane tkaniną na blaszce liściowej pojawia się wiele otarć. Wskazane jest zatem wdrożenie do zabiegów nalistnych biostymulującego BM Start, który genialnie wpływa na regenerację kwiatów i reguluje proces kwitnienia, ale także sprzyja regeneracji części zielonych.

NIe wszystkkei kwiaty są czarne jest jeszcze co ratowac 2

Nie wszystkie kwiaty są czarne, jest jeszcze co ratować

Ochronić kwiaty i liście

Z pozoru przy takiej pogodzie nie ma wielkiej presji ze strony szarej pleśni. Jednak poranne rosy utrzymują się dość długo, a w cieplarnianych warunkach do infekcji może dochodzić bardzo szybko. Od strony patogenów liści pogoda taka jest doskonała dla rozwoju mączniaka i plamistości liści. Nie należy więc rozluźniać ochrony. Produkty typowo interwencyjne zostawmy na czas późniejszy. W tym okresie należy skupić się na dobrej ochronie zapobiegawczej stosując Captan + Vaxiplant. Captan jako środek kontaktowy będzie długo zalegał na kwiatach, zaś laminaryna zawarta w Vaxiplancie będzie działała systemicznie, kontynuując również ochronę przed chorobami liści.

Lustrować

Jest ciepło konieczne są zatem ciągłe lustracje pod kontem występowania przędziorków, które w takich warunkach mogą rozwijać się błyskawicznie.

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

IMG 20240429 114746410 HDR

  • Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jeżyny inaczej

Duke jak Chandler – efekty po zastosowaniu alg

X