Porzeczki i agrest na ostatniej prostej przed zbiorami

Jest ciepło, na plantacjach porzeczek i agrestu pojawiają się coraz bardziej kolorowe owoce. To ostatni moment, by wykonać pewne zabiegi, które będą maiły wpływ na kondycję krzewów, a co za tym idzie owoców.

Tym co najbardziej gnębi krzewy podczas suchej i upalnej pogody to mączniaki i problemy z żółknięciem zmęczonych czasem i wszystkimi poprzednimi stresami starych liści.

By utrzymać kondycje liści warto sięgnąć po produkt aminokwasowy w połączeniu z siarczanem magnezu i Asahi SL, który będzie wpływał na aktywność wiązek przewodzących w liściach.

Z kolei w sprawie mączniaków na wielu plantacjach widać, że poprzednie zabiegi nie dały zadowalającego efektu, szczególnie na wrażliwych odmianach agrestu. Można tu jeszcze wykorzystać fungicyd na bazie mikronizowanej siarki Thiopron, który potrafi bardzo ładnie przypalić mączniaki, co widać na załączonych zdjęciach. Należy liczyć się z tym że siarka taka pozostawi delikatny osad na owocach, ale nie będzie to problemem w przypadku owoców przeznaczonych do przetwórstwa.

upl agrest

Utrzymanie krzewów w dobrej kondycji przed zbiorami to filar dobrej jakości plonu owoców o oczekiwanych parametrach.

IMG 7288

Kondycja liści porzeczek pozostawia wiele do życzenia

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Powiązane artykuły

X