Jak uzyskać owoce dobrej jakości? Czym wykonać oprysk drzew i krzewów owocowych?

Ten rok dał się sadownikom mocno we znaki. Zmienna, wiosenna pogoda, silne i późne przymrozki, przyspieszenie wegetacji i aktualne ulewy oraz grad cały czas doświadczają sadowników i ich plantacje drzew i krzewów owocowych. Obecna sytuacja jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o rożne rejony Polski. W wielu miejscach naszego kraju straty są bardzo duże i każdy kilogram owoców, który pozostał na drzewach i krzewach jest na wagę złota. Jakimi preparatami warto wykonać oprysk drzew owocowych, aby zapewnić owocom dobrą kondycję i jakość?

Fundamentalnym czynnikiem w uprawie krzewów i drzew owocowych jest zdrowotność roślin i walka z kilkoma bardzo trudnymi chorobami takimi jak: parch jabłoni, mączniak czy nawet rak bakteryjny. Warto zatem zwrócić uwagę na te czynniki i popracować nad wzmocnieniem roślin oraz ich naturalną barierą ochronną, która utrudni kiełkowanie zarodników grzybów i rozrastaniu się grzybni w tkankach oraz będzie stanowić przeszkodę dla szkodników. W takich okolicznościach warto wykonać oprysk drzew owocowych krzemem – pierwiastkiem, który wspomaga odpowiedni rozwój rośliny i działa ochronnie przed stresami środowiskowymi. Krzem pomaga zapewnić roślinie odpowiedni pobór wody i składników pokarmowych oraz wzmacnia ściany komórkowe uodparniając ją na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto krzem poprawia wydajność fotosyntezy, niweluje skutki toksyczności glinu, manganu oraz kadmu, chroniąc tym samym roślinę przed zasoleniem i wysokimi temperaturami. Oprysk drzew owocowych nowoczesnym i unikalnym nawozem krzemowym PoliSil wpływa korzystnie na wzmocnienie i kondycję roślin. W tym nawozie zastosowano dwie formy krzemu oraz cynk, który działa uodparniająco i stymulująco na rośliny. Pierwsza forma krzemu odpowiada za wniknięcie do rośliny tego pierwiastka i wysycenie komórek, co wzmacnia ją od środka – druga zaś ma za zadanie pokryć rośliny formą krzemu stanowiącego barierę zewnętrzną, utrudniającą wnikanie grzybów i żerowanie szkodników. Do oprysku drzew owocowych warto również zastosować nawóz mikroelementowy SOLER Fruit, który dostarcza roślinie niezbędnych składników pokarmowych w postaci  siarki i mikroelementów. W nawozie do drzew i krzewów owocowych zawarto wysoką dawkę siarki i miedzi systemicznej zapewniające roślinie doskonałą zdrowotność. Oprysk drzew owocowych nawozem SOLER Fruit zapewnia roślinom również wysoką sprawność fotosyntetyczną, a nowoczesna forma zawiesinowa nawozu sprawia, że jest on bardzo dobrze wchłaniany nawet w trudnych warunkach. Nawóz jest bezpieczny dla roślin i nie zawiera chlorków, a mikroelementy w preparacie są obecne w formie siarczanów - nie chelatów zatopionych w żelu krzemowym. To sprawia, że są łatwo wchłanialne ze względu na bardzo małe cząsteczki, a żel krzemowy chroni nawóz przed przedwczesnym wysychaniem i zapewnia maksymalny efekt. Zastosowana w nawozie SOLER Fruit stosowanym do oprysku drzew i krzewów owocowych technologia QM6 wspomaga odżywianie roślin również przez korzeń, co korzystnie wpływa na owocowanie.

W każdym sezonie sadowniczym bardzo ważnym elementem w uprawie owoców jest nawożenie wapniem. Oprysk drzew owocowych tym pierwiastkiem zapewnia odpowiednią jakość owoców. Wapń jest bardzo trudno transportowalny w roślinie, dlatego odżywianie przez korzeń nie przynosi dobrych efektów. Do oprysku drzew owocowych przeważnie stosuje się wapń w formie chlorkowej, tlenkowej, amonowej lub jako mrówczan wapnia. Należy jednak pamiętać, że takie opryski są mało efektywne i powodują pozostawianie plam na liściach i owocach oraz bardzo szybko wysychają na roślinie co uniemożliwia wchłanianie wapnia. Aby temu zaradzić, z pomocą przychodzi nawóz wapniowy Calory – jego nowoczesność i unikalność zapewnia bezpieczeństwo w stosowaniu oprysków drzew i krzewów owocowych. Calory dzięki unikalnej, jonowej formie wapnia natychmiast po aplikacji wnika do rośliny, a dzięki zastosowanej formie żelowej jego wchłanianie jest przedłużone w czasie. Calory posiada w składzie również specjalnie dobrane mikroelementy, które wspomagają działanie wapnia w roślinie oraz korzystnie dbają o zdrowotność roślin głównie dzięki zawartej w nawozie miedzi.

Kondycja i siła roślin bardzo szeroko wpływa na plonowanie. Szczególnie jabłonie po tzw. opadzie świętojańskim warto wzmocnić stosując oprysk drzew owocowych preparatem nanogro aqua, który wzmocni młode owoce i wspomoże ich odżywienie oraz wzrost. Preparat zapobiega również zrzucaniu młodych owoców, szczególnie w sytuacjach stresowych dla rośliny takich jak silne opady deszczu, występujący miejscowo grad, silne wiatry oraz zbyt wysokie temperatury.

Na ok 4-5 tygodni przed planowanym zbiorem należy wykonać oprysk drzew owocowych preparatem STOP DROP FRUIT. Wykonanie zabiegu preparatem sadowniczym STOP DROP FRUIT zapewni odpowiednią wielkość, kolor, oraz smak owoców, a co najważniejsze zapobiegnie ich przedwczesnemu opadaniu przed zbiorem. STOP DROP FRUIT wspomaga również całą roślinę i korzystnie wpływa na trwałość pozbiorczą i przechowalniczą owoców. Jest preparatem bezpiecznym dla roślin i ludzi oraz nie posiada okresu karencji.

Po więcej informacji i cennych wskazówek zapraszamy na naszą witrynę internetową:

www.agrarius.eu

dr Anna Ambroszczyk 

Komentarze  

-2 #3 sukcesy pis 2024-06-10 04:33
Teraz nic już nie trzeba robić

Wygraliśmy kolejne wybory

Brawo Jarosław

Prowadź nas na Moskwę i Berlin
Cytować
0 #2 Hultaj 2024-06-08 13:43
Cytuję sukcesy PiS:
Tylko woda święcona ma moc

I bimber 96,6. Nawet Pudziana może obalić po spożyciu rozcieńczonego :lol:
Cytować
+1 #1 sukcesy PiS 2024-06-08 01:52
Tylko woda święcona ma moc
Cytować

Powiązane artykuły

Jak pobudzić życie w glebie?

Nawożenie jabłoni – wnioski i obserwacje

Efekty zamgławiania jabłek po 7 miesiącach

X