W borówce tuż przed i w trakcie zbiorów – Zalecenia UPL – 09.07.2024

Gorączka zbiorów borówek trwa. Z dnia na dzień dojrzewają niemal wszystkie odmiany. Jeszcze nie zakończyły się zbiory Duke, a już w dużej ilości pojawia się Bluecrop, Draper a nawet i na Liberty można znaleźć pierwsze dojrzałe owoce. To że owoce są zbierane nie zdejmuje z plantatora obowiązku zadbania o to co wisi jeszcze na krzewach, szczególnie biorąc pod uwagę to, że często owoce będą trafiały do chłodni, by przetrzymać chwilową górkę w zbiorach.

Pogoda jest upalna, ale i burzowa, w wielu miejscach występował mniejsze lub większe gradobicia, a nawet bez tego owoce są zmęczone upałem. Sprawia to, że mogą być bardziej podatne na infekcje i zagniwanie w okresie pozbiorczym. Jeżeli trafiają one niemal od razu go konsumenta nie ma o czym mówić. Jeżeli jednak mają pojechać nieco dalej lub trafić do chłodni konieczne jest wykonanie ostatniego zabiegu zabezpieczającego owoce. Nie ma konieczności sięgania po fungicydy syntetyczne. Wilgotność powietrza w nocy i o poranku jest wystarczająco duża, by z powodzeniem i skutecznością aplikować fungicydy oparte o żywe mikroorganizmy jak np. Ployversum a jego kontaktowe działanie uzupełniać działającą systemicznie Laminaryną czyli Vaxiplantem. Zapewniamy dzięki temu długotrwałe a zarazem bezpozostałościowe działanie.

Ciepło to również doskonałe warunki dla rozwoju szkodników. Jest aż zbyt gorąco na pojawianie się muszki plamoskrzydłej, której obawia się wielu plantatorów. Są to jednak czas i pogoda dla intensywnego rozwoju motyli , których gąsienice uszkadzają potem owoce. Z reguły problemy te zbiegały się w czasie z dojrzewaniem owoców Liberty, czyli już niebawem. Najskuteczniejszy będzie tu insektycyd Xentari WG, który długo zalega na powierzchni roślin czekając na rozwój szkodników. Powstaje on na bazie toksyny syntetyzowanej przez bakterie zatem nie daje nam pozostałości oznaczanych w owocach. Można go zatem z powodzeniem stosować nawet podczas zbiorów.

IMG 20240708 130046288

Draper niemal gotowy do zbiorów

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jeżyny inaczej

Duke jak Chandler – efekty po zastosowaniu alg

X