Wysokie zagrożenie parchem jabłoni
W dniu dzisiejszym wykonaliśmy ocenę pseudotecjów. W około 45% badanych prób stwierdzono dojrzałe, gotowe do wysiewu askospory grzyba Venturia inaequalis.
Na podstawie danych ze stacji meteo i modeli chorobowych największe zagrożenie infekcjami parcha jabłoni notowane jest na 20.04.2026 r. w następujących lokalizacjach:
Bessów (Małopolskie): bardzo wysoka presja.
Kłępie Górne, Bilcza, Jasienna, Sadłowice, Świężyce (Świętokrzyskie / Małopolskie): wysokie zagrożenie.
Wierzchosławice, Czyżów, Gołębiów, Zagorzyn: średnie zagrożenie (warunki sprzyjające infekcjom słabym i średnim).
Zalecenia agrotechniczne
Utrzymanie ochrony: W rejonach, gdzie wystąpiły opady i długotrwałe zwilżenie liścia, należy utrzymać pełne zabezpieczenie sadu.
Zabiegi interwencyjne: W gospodarstwach, które nie posiadały ochrony przed opadami, należy rozważyć szybki zabieg interwencyjny.
Obszary priorytetowe: Szczególną uwagę należy zwrócić na rejony Grójec / Mogielnica oraz miejscowości w południowej i południowo-wschodniej Polsce, gdzie przewidywane są opady deszczu.
Dobór preparatów
Po wystąpieniu infekcji lub opadach warto zastosować rozwiązania łączące działanie interwencyjne i zabezpieczające:
Poniżej 12°C: Pirymetanil (Pyranil 1 l/ha).
Powyżej 15°C: Grupa SDHI (Sercadis 0,3 l/ha lub Fontelis 0,5 l/ha) w połączeniu z preparatem Daneel/Ditianex 0,5 kg/ha.
Nawożenie: Do zabiegów należy dodać produkt nawozowy Avalon różowy pąk lub ProHorti Zn+B 4 kg/ha.
Trudne warunki: W lokalizacjach z opadami powyżej 15 mm, wysoką wilgotnością i niską temperaturą, przy wysokim zagrożeniu z modeli, zalecamy produkt Revyona 2-2,34 l/ha + Daneel/Ditianex 0,5 kg/ha.
Kontynuacja ochrony: Jeśli sad był zabezpieczony wcześniej, zaleca się odnowienie ochrony preparatem kontaktowym (kaptan / dithianon).
Ważne uwagi
Bieżący tydzień to kluczowy moment ochrony pierwotnej wobec parcha jabłoni, którego nie należy lekceważyć. Zachęcamy do śledzenia komunikatów oraz odczytów temperatur na stacjach meteorologicznych pod adresem: horti.procam.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.
Komunikat przygotowany przez firmę Procam
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
- Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
- Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
- Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Porzeczka kwitnie – kluczowe zabiegi na plantacji
- Wysokie zagrożenie parchem jabłoni
- Nawet -9°C przy gruncie. Przymrozki obejmą większość kraju
- Zagrożenie przymrozkami na bazie mokrego termometru KOMUNIKAT Farm Smart Alert: 20.04.2026
- Mszyce buszują w sadach
- Kwitnie, wiąże, rośnie. Zadbaj o truskawki w tej fazie, a zbiory Cię zaskoczą!
- Jabłonie w fazie różowego pąka - ochrona i nawożenie, 18.04.2026

